Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Zmiany w emeryturach

Koniec 13. i 14. emerytury? Ekspert wskazuje dlaczego świadczenia są szkodliwe

2022-07-24 11:11

13. i 14. emerytura to wypaczenie systemu emerytalnego? Jak wskazał ekspert Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek w rozmowie z "SuperBiznesem" dodatkowe świadczenia szkodzą emerytom, którzy zdecydowali się odłożyć decyzję o emeryturze, tym samym zniechęcając do dłuższej pracy.

13. i 14. emerytura wypaczają system emerytalny? Mocna opinia eksperta

Jak zaznacza Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego system emerytalny w Polsce jest oparty na zasadzie zdefiniowanej składki. Oznacza to, że nasze świadczenie jest zależne od tego ile składek odprowadzimy przez lata pracy. Czyli w założeniu - im dłużej pracujemy legalnie, na oskładkowanych umowach i im dłużej wykonujemy pracę, tym będziemy mieli wyższą emeryturę. 13. i 14. emerytury - zdaniem eksperta - zaprzeczają zasadom tego systemu.

- „Czy się stoi czy się leży, 13. emerytura się należy”. Jest to zaprzeczenie takiego zindywidualizowanego systemu emerytalnego z jakim mamy do czynienia. Jest to nieuczciwe rozwiązanie wobec tych co pracowali dłużej, bo te osoby wcale nie otrzymają wyższego świadczenia, a wręcz przeciwnie – mogą uznać, że bez sensu pracowali legalnie, bo nie otrzymali tego co byłoby ekwiwalentem zwrotu środków, które by otrzymali, gdyby nie pracowali „na czarno” - mówił Antoni Kolek dla SuperBiznesu.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

13. i 14. emerytury uderzają w seniorów, którzy pracowali dłużej

Ekspert Instytutu Emerytalnego zauważa, że osoba z tzw. groszową emeryturą, która przepracowała np. tylko miesiąc na oskładkowanej umowie również dostanie trzynastkę i czternastkę. Z kolei emeryt, który pracował legalnie przez 40 lat i ma świadczenie wysokości 4300 zł trzynastkę dostanie, ale na czternastkę się nie załapie, przez próg dochodowy. 

- Więc ta osoba jest "sama sobie winna", bo za długo pracowała, legalnie pracowała i nie ma prawa do 14stej emerytury. Dlatego taki system trzynastek i czternastek jest zaprzeczeniem tego zindywidualizowanego systemu emerytalnego i rozmontowaniem systemu zdefiniowanej składki - mówił Antoni Kolek.

Czy problem 13. i 14. emerytury da się rozwiązać?

Partia, która przywróciłaby system emerytalny bez 13. i 14. emerytury raczej nie zdobyłaby wysokiego poparcia wśród seniorów. Antoni Kolek wskazuje jednak na rozwiązanie, które pozwoliłoby naprawić problem, jaki stworzyły dodatkowe świadczenia.

Włączyć trzynastkę do waloryzacji, podzielić ją na dwanaście i włożyć na stałe do systemu emerytalnego. Sądzę, że takie rozwiązanie znalazłoby wielu sojuszników i wielu byłoby zainteresowanych takim rozwiązaniem. Bo wówczas mamy brak szkody dla emerytów, że nie byliby poszkodowani, ale również byliby bardziej dofinansowani otrzymując świadczenie mające efekt stopniowy. Bo potem każda kolejna waloryzacja obejmuje całą część hipotetycznej trzynastki włączonej do waloryzacji. Rozwiązanie jest, w pierwszym roku kosztowne, ale wyrównuje tę dysproporcję, która na rynku powstała i która jest spowodowana właśnie takim nieuprawnionym populizmem jak wprowadzenie trzynastej i czternastej emerytury - skomentował ekspert.

Sonda
Załapiesz się na 14. emeryturę?
Listen to "Prezydent podpisze ustawę o 14 emeryturze..." on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze