Najnowsza waloryzacja! Sprawdź ile zyskasz

i

Autor: Shutterstock Najnowsza waloryzacja! Sprawdź ile zyskasz

Nowa waloryzacja emerytur

Rosną pensje, a z nimi emerytury! Szykuje się podwyżka waloryzacji emerytur!

2022-07-20 20:29

Nowa waloryzacja emerytur. Gdy rosną wynagrodzenia, rośną również emerytury, dzięki waloryzacji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, płace rosły w czerwcu w tempie 13 proc. w skali roku. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę inflację wysokości 15,5 proc., to waloryzacja w przyszłym roku powinna wynieść 18,1 proc.

Waloryzacja emerytur będzie wysoka!

Waloryzacja będzie musiała być w przyszłym roku wysoka, żeby wynagrodzić emerytom drożyznę. Nawet jeśli inflacja spadnie to nie znaczy, że spadną ceny, te przestaną rosnąć, albo będą rosnąć w wolniejszym tempie (chyba, że nastąpi deflacja, co jest mało prawdopodobne). To oznacza, że wyższe koszta życia zostaną z nami na dłużej, a rząd będzie musiał wysoko waloryzować świadczenia, żeby wynagrodzić straty emerytom.

Wynagrodzenia w 2022 roku rosną błyskawicznie i choć obecnie ich wzrost jest wolniejszy niż w kwietniu (14,1 proc. r/r), czy w maju (13,4 proc. r/r), to czerwcowy odczyt GUS (13 proc. r/r) wciąż jest dosyć wysoki. W połączeniu z inflacją, która wyniosła w czerwcu 15,5 proc., waloryzacja może sięgnąć nawet 18,1 proc. 

Ile można zyskać dzięki waloryzacji?

Emeryci z minimalnym świadczeniem wysokości 1388,44 zł brutto mogą liczyć na podwyżkę wysokości 242,26 zł, więc będą otrzymywać miesięcznie 1580,70 zł brutto. W przypadku seniorów ze średnim świadczeniem, czyli 2500 zł brutto, emerytura wzrośnie o 453 zł, czyli aż do 2953 zł brutto. Dokładne wyliczenia możecie sprawdzić w poniższej galerii.

Sonda
Czy dorabiasz na emeryturze?
Prezes Polregio Artur Martyniuk: "Koszt przejazdu pociągiem dla rodziny jest czterokrotnie tańszy w porównaniu z jazdą samochodem"

Jeśli rząd zdecyduje się na wskaźnik waloryzacji wysokości 18,1 proc., to podwyższone świadczenia zostaną po raz pierwszy wypłacone w marcu. Kwota jaką budżet państwa będzie mógł przeznaczyć na waloryzowanie emerytury jest zawsze zależna od ustawy budżetowej. Dwucyfrowa waloryzacja w tym roku jest praktycznie pewna, co potwierdziła m.in. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Które programy lojalnościowe naprawdę się opłacają?

Włącz podcast i sprawdź, jak oszczędzać w trudnych czasach!

Listen to "Karty lojalnościowe i cashback - czy to się opłaca?" on Spreaker.
Najnowsze