Marlena Maląg

i

Autor: Piotr Molęcki/East News Marlena Maląg

Waloryzacja 500 plus i jeszcze wyższa płaca minimalna? Minister Maląg rozwiewa wątpliwości

2022-07-14 20:30

Minister Rodziny i Polityki społecznej, Marlena Maląg, była w czwartek (14 lipca) gościem programu "Punkt Widzenia" w Polsat News. Rozmawiała na temat świadczenia 500 plus, możliwości jego waloryzacji, a także o waloryzowaniu emerytur, płacy minimalnej czy o czternastej emeryturze.

Marlena Maląg o waloryzacji 500 plus

Jak przyznała minister Marlena Maląg na antenie Polsat News, podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące waloryzacji 500 plus. Dla przypomnienia, pod koniec czerwca szefowa resortu rodziny stwierdziła, ze świadczenie będzie realizowane w obecnym kształcie i nie jest planowane ani w tym, ani w przyszłym roku zwiększanie wysokości świadczenia. Na antenie Polsatu, minister podkreślała również, że comiesięczne 500 zł to niejedyne wsparcie jakie otrzymują rodzice.

Zobacz także: 300+ rusza już 18 lipca. Kiedy wypłata pieniędzy z programu "Dobry Start"?

Polityka prorodzinna to systematyczne wsparcie. 500 plus było rozszerzane, do tego rozszerzaliśmy dodatkowymi świadczeniami. Wraz z Polskim Ładem wszedł Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czy dofinansowanie na żłobek […] dzisiaj rodzic, który wychowuje dziecko, może liczyć na wsparcie finansowe od państwa. Rząd nie rozważa zawieszenia świadczeń, mimo trudnej sytuacji - stwierdziła Marlena Maląg.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Minister Rodziny stwierdziła również, że choć program w dłuższej perspektywie faktycznie nie zwiększył dzietności, to jednak - jej zdaniem - bez niego przyrost naturalny byłby jeszcze niższy niż obecnie.

Marlena Maląg o płacy minimalnej. Jest szansa, że będzie jeszcze wyższa

W Radzie Dialogu Społecznego rządu wysunął propozycję, aby płaca minimalna wynosiła od stycznia 2023 roku 3380 zł brutto i od lipca 2023 roku 3450 zł brutto. Przedsiębiorcy chcieli jednak zamrożenia płacy minimalnej, a strona społeczna jeszcze wyższej kwoty - 3450 zł od stycznia i 3600 zł od lipca. Minister Maląg przyznała, że decyzja jeszcze nie zapadła i rząd może w razie potrzeby zwiększyć te kwoty.

- Sytuacja jest dynamiczna, zwłaszcza gdy wskaźniki makroekonomiczne się tak zmieniają [...] Cały czas analizujemy sytuację, mamy jeszcze dwa miesiące, więc jeżeli konieczność podwyższenia, rząd musi podejmować odpowiedzialne decyzje przyglądając się wydatkowym pieniędzy publicznych. Trzeba zadbać o te osoby, z najniższym uposażeniem i na pewno podejmiemy taką decyzję, która będzie dobra dla Polaków - stwierdziła minister rodziny na antenie Polsat News.

Minister Rodziny zapowiedziała waloryzację oraz 14. emeryturę w 2023 roku

Marlena Maląg zaznaczyła, że rząd stara się od 2015 roku znacznie waloryzować emerytury, tak aby różnice nie były "groszowe". Dlatego w związku z wysoką inflacją, przyszłoroczna waloryzacja wyniesie ok. 10 proc., minister nie wykluczyła również tego, że będą wyższe.

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane do 700 zł?

13 i 14 emerytura w Polsce

Szefowa resortu przypomniała również o tym, że emeryci dostają 13. i 14. emeryturę. Podkreśliła, że mechanizm "czternastek" pomaga rządowi reagować w trudnych sytuacjach, gdy emeryci potrzebują wsparcia. Dlatego też stwierdziła, że prawdopodobnie 14. emerytura będzie wypłacona również w przyszłym roku, gdyż trudna sytuacja gospodarcza będzie jeszcze się normować.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze