Marlena Maląg

i

Autor: ADAM GUZ/ KPRM Marlena Maląg

Marlena Maląg: Dodatkowe pieniądze trafią do Polaków już wkrótce. Dotrzymaliśmy słowa. Kiedy będzie wypłata czternastej emerytury?

2022-06-29 7:34

Czternasta emerytura już od 25 sierpnia do 20 września 2022 będzie stopniowo pojawiała się w rękach seniorów. W tym roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w wysokości pomniejszonej - przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg. W 2022 r. koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł. - Dotrzymaliśmy słowa danego Polakom. To ważna informacja dla polskich seniorów. Dodatkowe pieniądze trafią do nich już wkrótce - powiedziała.

14 emerytura kiedy będzie wypłacana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli czternastej emeryturze. W związku z tym czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. "Dotrzymaliśmy słowa danego Polakom. To ważna informacja dla polskich seniorów. Dodatkowe pieniądze trafią do nich już wkrótce. W dobie inflacji, która wynika przede wszystkim z napaści Rosji na Ukrainę, robimy co w naszej mocy, by jej skutki były jak najmniej dotkliwe dla Polaków. To m.in. obniżka podatków, dodatek osłonowy w ramach rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, ale to także czternasta emerytura" - wskazała minister rodziny Marlena Maląg. I zaznaczyła, że osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł – otrzymają "czternastkę" w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł.

 "Tak, jak w ubiegłym roku, będzie tu stosowany mechanizm +złotówka za złotówkę+. To oznacza, że przekroczenie kryterium nie jest jednoznaczne z brakiem prawa do świadczenia. Będzie ono po prostu odpowiednio pomniejszone" - wyjaśniła Maląg. Szefowa resortu rodziny przypomniała, że w tym roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

Do świadczenia są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz
Sonda
Czy 14. emerytura powinna być dla wszystkich taka sama?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze