Pieniądze

i

Autor: GettyImages Rzecznik rządu o tarczy antyinflacyjnej

Pobierasz rentę rodzinną? Sprawdź, czy dostaniesz 14. emeryturę

2022-06-29 5:06

Ustawa o 14. emeryturze została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wypłaty dodatkowego świadczenia dla około 9 mln seniorów rozpoczną się pod koniec sierpnia. Czternastka przysługuje także uprawnionym do renty rodzinnej. Jaka jest wysokość świadczenia w tym przypadku?

14. emerytura z podpisem prezydenta

14. emerytura zostanie wypłacona po raz drugi. Prezydent Duda podpisał ustawę zatwierdzającą „czternastkę” na 2022 rok .Dodatkowe świadczenie ma być w podstawowej wersji równe emeryturze minimalnej, wynoszącej 1338,44 zł. „Czternastka” została zwolniona z podatku dochodowego, co oznacza, że zostanie pomniejszona tylko o składkę zdrowotną. Na rękę przysługiwać więc będzie kwota netto w wysokości 1217,98 zł. Na taką kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tego kryterium dochodowego obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę” – świadczenie zostanie obniżone o kwotę, o jaką pobierana emerytura przekracza wskazaną granicę.

Zobacz też: Biedronka kusi voucherami rabatowymi. Sprawdziliśmy, czy to działa?

14. emerytura także dla osób pobierających rentę rodzinną

Renta rodzinna to świadczenie, które może otrzymać uprawniony członek rodziny po śmierci osoby, która miała prawo do emerytury lub renty z niezdolności do pracy - lub po osobie ubezpieczonej, która spełniała warunki do przyznania tych świadczeń. Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która jest podzielona w równych częściach pomiędzy osoby uprawnione. Podobnie- jedna 14. emerytura przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Świadczenie będzie proporcjonalnie dzielone na osoby uprawnione do renty rodzinnej. Jeśli np. do renty rodzinnej są uprawnione 2 osoby, to w 2022 r. każdej przysługiwać będzie po 669,22 zł (brutto).

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Ważne!

Do 14. emerytury są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 roku. Zgodnie z ustawą czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022, razem z podstawowym świadczeniem. Czternastka przyznawana jest automatycznie - nie trzeba składać żadnego wniosku do ZUS. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji

Sonda
Czy dla emerytów lepsza będzie druga waloryzacja świadczeń, czy 14. emerytura?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze