emeryci

i

Autor: Shutterstock Czego mogą się spodziewać emeryci?

Nowa waloryzacja 2023. Emerytury ostro w górę! [TABELA]

2022-07-12 18:47

Nowa waloryzacja emerytur. Drożyzna nie odpuszcza, a szczyt inflacji, zapowiadany jeszcze niedawno na wakacje, przesunął się na przyszły rok. Według najnowszych danych NBP obecny rok skończymy z inflacją na poziomie 14,2 proc. Oznacza to, że musimy przygotować się na to, że skromne świadczenia emerytów pozwolą na jeszcze mniejsze zakupy. Samopoczucie seniorów może jednak odrobinę poprawić perspektywa waloryzacji, która będzie miała miejsce w marcu i, biorąc pod uwagę aktualne dane, będzie iście gargantuiczna.

Waloryzacja emerytur 2023. Najniższe emerytura wzrośnie o 226 zł

W 2022 roku waloryzacja wyniosła zaledwie 7 proc., ale przez szalejącą w tym roku drożyznę, kolejna z pewnością będzie wyższa. Waloryzacja ma na celu wynagrodzić emerytom utratę wartości nabywczej pieniądza, oraz wzrost wynagrodzeń. Jeśli weźmiemy pod uwagę prognozę inflacji na 14,2 proc. i aktualny wzrost wynagrodzeń 13,5 proc., możemy wstępnie spodziewać się waloryzacji w wysokości 16,9 proc.

W praktyce oznacza to, że emeryt pobierający minimalne świadczenie w wysokości 1338 zł od marca może wzbogacić się o 226 zł miesięcznie. Minimalna emerytura przy takiej waloryzacji wzrosłaby do 1564 zł. Bogatsi seniorzy dostający co miesiąc 2500 zł mogliby liczyć na ponad 420 zł podwyżki. W przypadku jeszcze zamożniejszych emerytów, waloryzacja byłaby jeszcze wyższa. 4000 zł emerytury powiększyłoby się o 676 zł!

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Na czym polega waloryzacja

Drożyzna utrzyma się najprawdopodobniej do 2023 roku, więc finanse emerytów ma uratować waloryzacja. Warto zaznaczyć, że waloryzacja nie służy "bogaceniu się" emerytów, a jedynie wyrównaniu im strat związanych z inflacją i wzrostem płac w gospodarce. Tym samym im większa drożyzna, tym większa powinna być waloryzacja. W związku z tym, że utrata wartości nabywczej pieniądza jest stałym zjawiskiem w gospodarce, odłożone przez lata składki straciłyby na wartości. Najbliższa waloryzacja będzie w 2023 roku. Jej ostateczna wysokość zostanie opublikowana w lutym, a świadczenia będą waloryzowane od marca 2023 roku. Jej wyliczenie zależy od tego, jakie wskaźniki zostaną podane przez GUS w styczniu 2023 roku.

Sonda
Co by było lepsze: druga waloryzacja czy 14 -tka?

Waloryzację emerytur i tak pochłonie inflacja?

Na jakim poziomie zatrzyma się wzrost cen? Włącz podcast i sprawdź prognozy.

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze