RZESZÓW: Rusza budowa ronda  w rejonie ZUS-u. Od jutra zmiana organizacji ruchu w śródmieściu

i

Autor: Unsplash.com/ Mika Baumeister Donald Tusk zapowiedział, że po wygranych wyborach zaproponuje czterodniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy? Przedsiębiorcy są przerażeni!

2022-07-12 7:31

Obietnica Donalda Tuska, że po wygranych wyborach zaproponuje w Polsce czterodniowy tydzień pracy, rozpaliła nadzieje pracujących, ale też wielkie obawy wśród przedsiębiorców - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Jak pisze "Rz", taka obietnica na pewno może spodobać się wyborcom, bo wszystkie analizy pokazują, że dla Polaków skrócenie pracy do czterech dni to tzw. bonus wszech czasów.

Czterodniowy tydzień pracy - deklaracja Donalda Tuska

"Uważam, że w Polsce powinniśmy, i to będzie moja propozycja, kiedy wygramy wybory, rozpocząć jak najszybciej program skróconego tygodnia pracy" – przypomina gazeta słowa Donalda Tuska, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej podczas weekendowego spotkania z mieszkańcami Szczecina. Dziennik dodaje, że złożył on deklarację, że do najbliższych wyborów (które mają się odbyć jesienią przyszłego roku) jego ugrupowanie przedstawi precyzyjny projekt pilotażu czterodniowego tygodnia pracy.

Taka propozycja to dla wyborców tzw. bonus wszech czasów. Przy założeniu oczywiście, że mielibyśmy pracować 32 godziny w tygodniu (osiem godzin dziennie), a dostawać takie samo wynagrodzenie jak przy 40 godzinach tygodniowo.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Wolne piątki - olbrzymie poparcie

"Z badania firmy Hays wynika, że taki model pracy poparliby niemal wszyscy Polacy (dokładniej 96 proc. respondentów). Natomiast model, w którym pracujemy osiem godzin przez cztery dni w tygodniu, ale dostajemy za to jedynie 80 proc. wcześniejszych zarobków popiera tylko 19 proc. badanych" - informuje dziennik.

"Oczywiście, że każdy byłby zachwycony, gdyby mógł krócej pracować, a zarabiać tyle samo" – komentuje dla "Rzeczpospolitej" Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club. "Na świecie toczy się dyskusja na ten temat, kilka krajów prowadzi pilotażowe programy na dużą skalę. Ale w polskich warunkach na razie wydaje się to mało realne" – podkreśla.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Pracodawcy przerażeni czterodniowym tygodniem pracy

"To głupi i szkodliwy pomysł, który doprowadziłby polską gospodarkę do ruiny" – ocenia ostro Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. "Na takie rozwiązania mogą sobie pozwolić bogate i rozwinięte kraje, o wysokiej produktywności pracy. Polska jest jednym z najbiedniejszych krajów UE, dopiero powoli gonimy Unię pod tym względem. To, co proponuje Tusk, oznaczałoby, że zaczęlibyśmy się cofać, ze szkodą przede wszystkim dla pracujących" – mówi.

Jak wskazuje "Rz", eksperci uważają, że kluczem do skrócenia czasu pracy i utrzymanie wynagrodzeń jest wzrost wydajności pracy – tak, by można było wytworzyć taką samą wartość produktów czy usług przy mniejszym nakładzie godzin pracy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany