10 pomysłów na dorabianie na emeryturze

i

Autor: Shutterstock Emerytka może zatrudnić się w sklepie w niepełnym wymiarze godzin pracy

Dodatkowe pieniądze dla emerytów

Jak dorobić do emerytury? 10 pomysłów na dorabianie na emeryturze

2022-07-22 2:16

Dorabianie do emerytury. Emeryci dorabiają bo chcą, ale częściej dlatego, że muszą - inaczej nie wystarczyłoby im na życie. Przez ostatnie cztery lata liczba pracujących emerytów wzrosła o 1/3. Według ZUS-u prawie 40 proc. z nich jest zatrudnionych na umowę o pracę, około 30 proc. prowadzi własną działalność, a prawie 26 proc. pracuje na umowie-zleceniu.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Jak dorobiać do emerytury?

Emeryci, których w Polsce mamy bardzo wielu, szukają zajęć, które pozwolą im dorobić do skromnych świadczeń. Znajdują je głównie dzięki poczcie pantoflowej, kierowani przez zorientowanych znajomych do firm poszukujących pracowników. Drugim najczęściej wykorzystywanym sposobem szukania pracy na emeryturze jest przeglądanie ofert w sieci.

Czytaj także: Podwyżka wieku emerytalnego będzie konieczna. Rozmowa z ekspertem Instytutu Emerytalnego [TYLKO U NAS]

Zwykle szuka się zajęć zgodnych ze swoim wykształceniem lub, o ile to możliwe, zainteresowaniami. Z przykrością trzeba jednak przyznać, że ostatecznie emeryci lądują tam, gdzie jest miejsce, zapominając o swoich predyspozycjach. A szkoda, bo idealna praca dla emeryta/emerytki powinna się wiązać z ich zawodem.

Przedstawiamy 10 pomysłów na dorabianie na emeryturze, zgodnie z predyspozycjami seniorów.

1. Stylowa gosposia

Zajęcie dla osób, które świetnie znają się na prowadzeniu domu i mają w tym duże doświadczenie.

Zawód gosposi, od wieków kojarzony ze starszą panią, ostatnio znowu zaczął być potrzebny i ceniony. Kiedyś tak zwana służba była nieodłączną składową rodzinnego domu. Dzisiaj, w rezydencjach, nowych willach i pięknych kamienicach odrestaurowanych przez ich zamożnych mieszkańców obecność kompetentnych pracowników domowych ponownie stała się nieodzowna.

Tradycyjnie gosposia wykonuje sama lub zarządza sprzątaniem, zakupami oraz gotowaniem dla zapracowanych domowników. Jest to osoba, która zna potrzeby mieszkańców, wie jak często i co trzeba w domu robić, co oddawać do pralni, a co prać w pralce, który z domowników jest na jakiej diecie i co lubi jeść, jaką korespondencję przekazywać bezpośrednio gospodarzom, ba - nawet kiedy dziecko pracodawców ma wuef, a kiedy muzykę, żeby pilnować aby nie zapomniało stroju do ćwiczeń i instrumentu.

Jeśli rodzina, dla której się pracuje jest sympatyczna, z biegiem lat pogłębia się więź między nią a osobą, która sprawia, że w domu wszystko chodzi jak w zegarku. Najczęściej osoby decydujące się na zatrudnienie gosposi robią to najpierw na próbę, ale warto się jej poddać.

10 pomysłów na dorabianie na emeryturze

i

Autor: Shutterstock Wielu emerytów podejmuje dorywczą pracę w ochronie

2. Prowadzenie księgowości firm

Dla emerytowanych księgowych i pracownic skarbówki. Dla nich rządki liczb, proszących się o operacje matematyczne, fakturowanie i dbanie o podatki to nic trudnego. Dorabiając w ten sposób można pracować zdalnie, decydując jak wiele czasu dziennie czy tygodniowo poświęcić swoim przedsiębiorczym klientom. Księgowanie dla jednej firmy nie daje wystarczających profitów, dlatego trzeba mieć od czterech klientów w górę.

Dobra księgowa lub księgowy ogranicza się do egzekwowania papierów niezbędnych do prowadzenia np. spraw podatkowych firmy i wykorzystywania ich w sposób zgodny z regułami księgowości i odprowadzania podatków. Musi też znać terminy podatkowe (czasem również procesowe) wiążące się z działalnością małych i średnich przedsiębiorstw.

3. Ochrona imprez i mienia

Wydawałoby się, że ochranianie mienia, osiedli zamkniętych, sklepów itp. wiąże się z wymogiem posiadania odpowiednio ukształtowanego ciała, wyćwiczonego na siłowni, a do tego twarzy niezmąconej myślą, sugerującej, że najpierw zareaguje, zanim się zastanowi. Nic bardziej mylnego.

Emerytami dorabiającymi w Polsce jako ochroniarze są głównie byli pracownicy różnych gałęzi przemysłu, którzy skorzystali z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Z reguły pracują również byli górnicy i mundurowi – policjanci i wojskowi. Na tych ostatnich czeka wiele ofert od firm ochroniarskich, które bardzo chętnie zatrudniają doświadczonych, nadal sprawnych byłych funkcjonariuszy i żołnierzy. Tacy emeryci jako ochroniarze mogą wykonywać również związane z ochroną prace wymagające sporej sprawności, jak np. ochrona meczy piłkarskich, pilnowanie porządku w klubach nocnych, czy podczas dużych koncertów. Firmy ochroniarskie chętnie zatrudniają emerytów, o ile ich stan zdrowia nie jest problemem. Badania potwierdzają, że szpakowaci ludzie pilnujący porządku sprawiają, że uczestnicy imprez są spokojniejsi o swoje bezpieczeństwo. Wbrew pozorom nie jest to praca tylko dla mężczyzn. Wiele sklepów ceni sobie kobiety w ochronie ze względu na ich spostrzegawczość. 

10 pomysłów na dorabianie na emeryturze

i

Autor: Shutterstock Emerytka może zatrudnić się w sklepie w niepełnym wymiarze godzin pracy

4. Własna firma zewnętrzna

Do emerytury dorabia jeden na 12 emerytów. Ekonomiści, pracownicy banków wykonujący usługi rachunkowe pracują również dla większych firm ubezpieczeniowych. Bycie brokerem ubezpieczeń to zajęcie nie absorbujące. Osoby, które się na nie zdecydowały same ustalają, ile czasu poświęcić dziennie na pracę, a ile na zasłużony odpoczynek. W domu we własnym zakresie organizują sobie mini biura wyposażone w komputer, drukarkę i telefon z faksem i "łowią" potencjalnych klientów firm, kiedy mają na to ochotę, po czym obsługują ich legalnie, za co pobierają prowizję od wartości polisy ubezpieczenia.

Czytaj koniecznie: Seniorze, dostaniesz dodatkowe 8 tysięcy złotych! Będzie rekompensata za drożyznę

5. Współpraca z projektantami

Szukając dodatkowego źródła dochodów, miło jest pomyśleć o tym, co lubiło się robić w czasie wolnym. Takie podejście sprawdza się zwłaszcza w przypadku kobiet. Połowa pracujących emerytów w Polsce to kobiety. Doskonale radzą sobie na rynku, choć ich zarobki pozostawiają wiele do życzenia. Haftują, szydełkują i robią na drutach, współpracując z projektantami odzieży, wykorzystującymi w swoich kolekcjach elementy rękodzieła. Ci, którym trudno nawiązać współpracę z twórcami kolekcji odzieżowych mogą sami sprzedawać zrobione przez siebie rzeczy przez internet. Mogą to być zabawki robione na drutach lub szydełku, dziergane rękawiczki, zabawne czapki dla dzieci czy oryginalne szale. Zanim zaczniemy w tej dziedzinie kierować się własnym gustem, dobrze jest przejrzeć renomowane pisma z modą (choćby w bibliotece) i zorientować się jaka paleta barw jest na czasie, jakie kolory łączyć, itp. To bardzo ważne wskazówki, których wykorzystanie podczas pracy i przy kupowaniu włóczek może być gwarancją sukcesu.

10 pomysłów na dorabianie na emeryturze

i

Autor: Shutterstock Emeryci często otwierają własną działalność, świadcząc usługi brokerskie, księgowe lub doradztwo finansowe

6. Szycie tego, czego nie ma

Aby szyć na maszynie rzeczy poszukiwane w sklepach, np. ładne kojce i proste legowiska dla zwierząt czy spełniające zasady estetyki narzuty na łóżka, nie trzeba mieć dużych umiejętności krawieckich. Osoby mające koty i psy najczęściej bezskutecznie szukają dla nich legowisk, które byłyby zwyczajnie ładne. Prostych w formie przemyślanych dekoracji tekstylnych brakuje: są albo byle jakie i brzydkie albo nieprzyzwoicie drogie. W Polsce jest mnóstwo domów urządzonych przez architektów wnętrz, a ich właściciele mają problem z dostosowaniem estetycznego poziomu miejsca dla zwierzęcia (zwierząt) do całej reszty. Szyjąc jako jednoosobowa firma (marka!) kojce i legowiska (wykroje można znaleźć w internecie), sprzedawane następnie do sklepów zoologicznych, nie można polegać na własnym guście. Trzeba przeglądać pisma wnętrzarskie, stawiając na styl, piękne tkaniny pozyskiwać np. z ubrań kupowanych w sklepach z używana odzieżą i - stawiać na minimalizm (lepiej całość jednorodna niż np. spód różniący się od wierzchu). To samo dotyczy szycia prostych narzut, np. typu patchwork. Powinny być z pięknych, naturalnych i stonowanych tkanin. Można je sprzedawać odpowiednim sklepom lub w internecie - pod własnym szyldem.

Czytaj także: Drożyzna w Polsce. Te produkty podrożały nawet o 70 proc!

7. Złota rączka z ogłoszenia

To zajęcie dla zapamiętałych majsterkowiczów lub osób (najczęściej mężczyzn), którym sprawia przyjemność dokonywanie drobnych napraw. Chodzi o świadczenie takich właśnie usług. Ludzie mają bowiem w domach mnóstwo niedoróbek, a nie mają pojęcia jak zmienić żyrandol na lampę, nie wiedzą o istnieniu szpachli oraz o tym, że można np. wymienić fugi. No i boją się wiertarki, praca więc jest. Poza umiejętnościami ważne są dwie rzeczy: własne narzędzia (z różnorakim przeznaczeniem, dobrej jakości i w poręcznej skrzynce) oraz dobre ogłoszenia (np. ulotki lub reklamy w lokalnej prasie). Trzeba w nich wymienić wszystko, czym może się zająć Złota rączka, dlatego że potencjalni klienci muszą sobie skojarzyć do czego mogliby takiego speca zatrudnić.

10 pomysłów na dorabianie na emeryturze

i

Autor: Shutterstock Pomoc w odrabianiu lekcji, udzielanie korepetycji lub przygotowanie do egzaminów to jedna z wielu możliwości

8. Przygotowania do egzaminów, matury, korepetycje

To praca dla emerytowanych nauczycieli. Zwykle „fizycy” uczą i fizyki, i matematyki, przyrodnicy bez trudu pomagają również uczniom opornym w geografii, a poloniści zajmują się poezją, prozą i gramatyką. Najbardziej rozchwytywanymi korepetytorami są uczący matematyki i języków obcych.

Warto przeczytać: Emerycie! Sprawdź jak możesz zwiększyć swoją emeryturę [PORADNIK]

9. Opieka nad osobami chorymi lub niedołężnymi

Dla byłej pielęgniarki. Ludzie chętniej zatrudnią opiekunkę znającą się na rzeczy, wiedząc, że w przypadku sytuacji alarmowej, np. zasłabnięcia osoby powierzonej opiece, będzie wiedziała jak jej natychmiast pomóc.

Jednak aby zostać opiekunką takiej osoby trzeba mieć cierpliwość (praca pielęgniarki w szpitalu stale ją ćwiczy) i tzw. serce. Jeśli na emeryturze nie ma się dość pacjentów, chorób i cierpienia, a niesienie pomocy jest sensem życia, na emeryturze można ten sens przekuwać w dodatkowy zysk.

10. Na koniec budowlańcy

Pracownicy budów zakładają na emeryturze firmy zajmujące się wykańczaniem wnętrz. Kładą podłogi i glazurę, malują ściany i montują instalacje. Skrzykują się po kilku, tworzą sprawne brygady i szybko znajdują klientów. W dużych miastach możliwości dorobienia jest oczywiście więcej, ale specjalnych klientów przyciąga dobry pomysł: użycie nowoczesnych technologii - np. żywic, ekologicznych materiałów, robienie wykończeń charakterystycznych dla loftów, domów w stylu wiejskim lub rzemieślniczym.

Czytaj również: Puste półki i braki w Biedronkach. Co się stało?

Sonda
Czy dorabiasz na emeryturze?
Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Chcesz więcej oszczędzić? Włącz podcast i dowiedz się, jak uniknąć marnowania jedzenia.

Listen to "6 porad jak nie marnować jedzenia i przy okazji oszczędzać" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze