Waloryzacja emerytur będzie dwa razy wyższa!

i

Autor: SHUTTERSTOCK Waloryzacja emerytur będzie dwa razy wyższa!

Emerytury bez składek w ZUS

Nie trzeba pracować, żeby mieć emeryturę? Prawo przewiduje znaczący wyjątek

2022-07-25 15:06

W obecnym systemie emerytura przysługuje tym, którzy przez okres legalnie podejmowanej pracy odprowadzali składki na konto emerytalne. Tym samym osoby, które nie pracowały, nie mają uprawnień do świadczeń. Jest jednak wyjątek. Na świadczenia mogą liczyć osoby, które poświęciły się wychowaniu dzieci. Ale również w tej kwestii trzeba spełnić odpowiednie warunki.

Emerytura dla niepracujących. Co trzeba zrobić?

Dla osób, które nie pracowały przysługuje emerytura matczyna, czy konkretniej Rodzicielskie świadczenie uzupełniające MAMA 4+. Wbrew nazwie, mogą skorzystać z niej również ojcowie. Świadczenie emerytalne jest przyznawane tak samo, jak osobom, które przepracowały kilkadziesiąt lat na oskładkowanych umowach. Jednak, aby zakwalifikować się do świadczenia, trzeba wychować przynajmniej czworo dzieci.

Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenie ma zapewnić "niezbędne środki utrzymania" tym osobom, które zrezygnowały z pracy, lub się w ogóle jej nie podjęły ze względu na potrzebę wychowania dzieci.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Emerytura dla wychowujących czwórkę dzieci. Jakie warunki trzeba spełnić?

Emerytura matczyna przysługuje osobie, która ma ukończone 60 lat i urodziła, oraz wychowała (albo tylko wychowała, więc liczą się np. dzieci z adopcji) przynajmniej czwórkę dzieci. Świadczenie dotyczy również ojców, z tym że muszą mieć ukończone 65 lat i również wychowaną czwórkę dzieci - ale muszą udowodnić, że matka zmarła, porzuciła dzieci, lub nie zajmowała się nimi przez długi czas.

Aby otrzymać świadczenie trzeba złożyć wniosek ZUS oraz dokumenty, które potwierdzają uprawnienia do jego utrzymania. Emerytura matczyna nie przysługuje rodzicom, którzy pobierają najniższą emeryturę lub rentę, są w areszcie lub więzieniu, nie maja władzy rodzicielskiej, ich dzieci są lub były w pieczy zastępczej, oraz jeśli nie wychowali swoich dzieci.

Sonda
Ile dzieci masz lub chcesz mieć?
Listen to "Express Biedrzyckiej: Zuber Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze