500 Plus, 12 tysięcy na dziecko. Nowe formy pomocy dla rodzin

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Masz dzieci? W 2022 roku dostaniesz od państwa nie tylko 500 plus

2021-12-17 5:50

Program 500 Plus na dobre zagościł w budżetach polskich rodzin, ale wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku dla rodziców otworzą się wrota do prawdziwego Eldorado. Poza dobrze już znanym programem, portfele rodzin z dziećmi zasilą nowe formy wsparcia. To m.in. dodatek osłonowy wynikający z inflacji, zapowiadamy wraz z Polskim Ładem Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy ulga podatkowa dla rodzin wielodzietnych.

500 Plus w 2022 roku

Rok 2022 to mnóstwo nowych zasad a także form wsparcia dla rodzin z dziećmi. Klasyczny już program 500 Plus czeka kilka zmian formalnych, ale poza tym rodziny będą dostawać pieniądze tak jak wcześniej. Zadania wypłacania pieniędzy przejmie od gmin Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać jedynie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, bądź portal Empatia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Najważniejszą nowością jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, nazywany czasami 1500 Plus. Rodzice będą mogli otrzymać nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Opiekunowie będą mogli wybrać, czy chcą dostawać świadczenie w wysokości 500 zł przez dwa lata, czy też po 1000 zł przez 12 miesięcy. Można więc miesięcznie dostawać razem z 500 plus aż 1500 zł na dziecko! Rodzice samodzielnie podejmą decyzję, na co chcą te pieniądze przeznaczyć. 

Wypłatą świadczeń będzie zajmował się ZUS. Środki nie będą wypłacane w formie gotówki, tylko na konto.

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Polski Ład powinien być przesunięty o rok

Dodatek osłonowy dla rodzin

Na dodatek osłonowy mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

 Świadczenie ma wynosić 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 zł dla gospodarstwa, które liczą od dwóch-trzech osób, 850 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób, a 1150 zł dla gospodarstwa, w którym jest co najmniej sześć osób.

 Na wyższy dodatek mogą liczyć gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania węgiel. W tym przypadku dodatek osłonowy wyniesie 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 750 zł dla gospodarstwa domowego składające się z dwóch-trzech osób, 1062,50 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób i 1437,50 zł dla gospodarstwa składającego się z co najmniej sześciu osób.

 Dodatek osłonowy jest jednym z elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej. Ma on zniwelować ostatnie wzrosty kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz cen podstawowych produktów spożywczych dla mniej zamożnych rodzin. Wsparcie ma objąć 6,8 mln gospodarstw domowych.

Zwolnienie z podatku rodzin wielodzietnych

Zerowy PIT dla wielodzietnych rodzin to kolejny pomysł wprowadzony wraz z Polskim Ładem. Kwota wolna od podatku ma tu sięgnąć 231 056 zł. Ma przysługiwać rodzinom z co najmniej czwórką dzieci. 

Zdaniem Ministerstwa Finansów z nowego zwolnienia skorzysta około 110 tys. rodziców. W ich portfelach zostanie rocznie około 335 mln zł. Resort podkreśla, że ulga przysługuje zarówno mamie, jak i tacie. Rodzice, którzy rozliczają się według skali podatkowej, będą też korzystać, niezależnie od zwolnienia, z 30 tys. zł kwoty wolnej od PIT.

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze