Emeryci

i

Autor: Shutterstock Nowe limity dorabiania do emerytury i renty

Spada realna wartość emerytur

Dramat emerytów! Emerytury są coraz niższe! "Smutny fakt okradania emerytów"

2022-07-26 18:14

Emerytury mimo zasilenia w 13stki, 14stki i waloryzację realnie maleją? Janusz Piechociński opublikował na swoim Twitterze statystyki, według których średnia wysokość emerytur w kontekście przeciętnego wynagrodzenia w latach 2015-2022 wyraźnie spada. Wygląda na to, że choć wynagrodzenia w Polsce rosną szybciej, to sytuacja emerytów wcale się nie poprawia, a wręcz pogarsza.

Realne emerytury coraz niższe. Nie pomaga trzynastka i czternastka

- Propagandowe akcje z 13 i 14 emeryturą mają przykryć smutny fakt okradania emerytów - napisał Janus zPiechociński na swoim twitterowym profilu, zamieszczając do tego statystyki, które mogą być dosyć "niewygodne" dla obecnego rządu.

Z wykresu wynika, że od 2015 roku maleje stosunek średniej wysokości emerytur do przeciętnego wynagrodzenia. Jeszcze 7 lat temu wynosił 56 proc., tzn. przeciętne wynagrodzenie według GUS wynosiło 3900 zł, a przeciętna emerytura 2095 zł. Według najnowszych prognoz, przeciętne wynagrodzenie w w 2022 roku wyniesie 6398 zł, a przeciętna emerytura 2701 zł, ich stosunek wynosi 42 proc.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Dla pokazania skali - w 2015 roku różnica między przeciętnym wynagrodzeniem, a przeciętną emeryturą wynosiła 1805 zł. Według prognoz na 2022 rok, to już 3697 zł! Oczywiście prognozy mogą się nie sprawdzić, ale różnica między przeciętnymi emeryturami, a wynagrodzeniami rosną od 2015 roku.

Emerytury będą coraz niższe względem średniego wynagrodzenia

W wyrównaniu wynagrodzeń emerytów pomagać powinna waloryzacja, która bierze pod uwagę nie tylko inflację, ale także współczynnik wzrostu wynagrodzeń. Problem w tym, że rząd zwykle ustanawia nieco niższy wskaźnik waloryzacji, niż wynika on z wskaźników ekonomicznych, co oczywiście jest kwestią zależną od budżetu państwa.

Teoretycznie pieniądze z trzynastki i czternastki mogłyby zostać przeznaczone na wyższą waloryzację, ale wtedy rząd nie miałby efektu "kiełbasy wyborczej" i nie mógłby się chwalić, że pomaga seniorom na trzy sposoby (wysoką waloryzacją, 13stką i 14stką). 

Sonda
Czy dorabiasz na emeryturze?

Wygląda również na to, że dysproporcja pomiędzy średnim wynagrodzeniem, a średnią emeryturą będzie się powiększać. Mamy stosunkowo niski wiek emerytalny i słaby przyrost naturalny. Będzie coraz więcej emerytów, a coraz mniej pracujących, więc systemowi trudno będzie otrzymać wysokie świadczenia. Bez większych reform systemu emerytalnego, sytuacja seniorów będzie się stale pogarszać i waloryzacje, 13stki i 14stki tego problemu nie rozwiążą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze