Wzrost wynagrodzeń w Polsce niższy od inflacji
Jak wynika z komunikatu GUS, średnia krajowa w czerwcu 2022 roku wyniosła 6554,87 zł brutto, czyli ok. 4700 zł netto ("na rękę"). Wzrost wynagrodzeń w porównaniu do czerwca 2021 roku wyniósł 13 proc. Względem maja przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto wzrosło o 2,4 proc.
Warto zaznaczyć, że jeszcze w kwietniu wzrost wynagrodzeń wynosił 14,1 proc. w skali rok do roku i wyprzedzał inflację , która wynosiła 12,4 proc. W maju trend się odwrócił i wzrost wynagrodzeń wyniósł 13,5 proc., a inflacja 13,8 proc. Teraz dysproporcja jest znacznie większa bo wynagrodzenia rosną o 2,5 punktu procentowego wolniej niż ceny (13 proc. wzrostu wynagrodzeń wobec 15,5 proc. inflacji).
Kto naprawdę zarabia średnią krajową?
Warto przypomnieć w jaki sposób GUS wylicza dane o średniej krajowej. W statystykach brany pod uwagę jest sektor przedsiębiorstw, czyli nie uwzględniani są m.in. pracownicy w sektorze budżetowym. Ponadto zliczani są tylko pracownicy w sensie prawnym, czyli tylko osoby zatrudnione na umowach o pracę. Tym samym zleceniobiorcy nie są w ujęci w statystyce. Dane dotyczą również firm w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Przykładowo w osiedlowy sklep, który zatrudnia np. 2-3 osoby, którym płaci minimalną stawkę, nie jest ujęty w statystyce.
Dane GUS o zatrudnieniu
- W czerwcu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z czerwcem 2021 r. było wyższe o 2,2% i wyniosło 6496,7 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,1%) - czytamy w komunikacie GUS.