ZUS

i

Autor: SHUTTERSTOCK ZUS

Umowy cywilnoprawne będą ozusowane? Bez tego wypłata nie będzie wypłaty miliardów euro z KPO

2022-05-26 14:21

Jednym ze zobowiązań wpisanych do Krajowym Planie Odbudowy jest szersze oskładkowanie pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych. Polska zobowiązała się, że takie rozwiązanie będzie obowiązywać do początku przyszłego roku – informuje "Dzienni Gazeta Prawna". Jak zatem będą wyglądały umowy zlecenia i umowy o dzieło?

Umowy zlecenie i umowy o dzieło - nowe zasady składek do ZUS

Obecnie w Polsce zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia pod warunkiem, że z innych tytułów osiągnie w danym miesiącu podstawę składek na wspomniane ubezpieczenie w wysokości co najmniej 3.010 zł. W przeciwnym razie obowiązkiem pracodawcy jest oskładkowanie umowy zlecenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia (od stycznia 2022 r. to 3010 zł). Natomiast  pomimo licznych zapowiedzi umowy o dzieło co do zasady w dalszym ciągu nie są objęte ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Ale niebawem może się to zmienić.

Jednym ze zobowiązań wpisanych w Krajowym Planie Odbudowy jest szersze oskładkowanie pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych. Polska zobowiązała się, że takie rozwiązanie będzie obowiązywać do początku przyszłego roku – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Uznanie pomysłu za jeden z "kamieni milowych", czyli zobowiązań polskiego rządu, od których realizacji uzależnione będą wypłaty kolejnych środków unijnych dla Polski, sprawia, że pomysł nabiera realnych kształtów.

Umowy zlecenie w KPO

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", choć rząd zobowiązał się wprowadzić nowe przepisy od początku 2023 r., to na razie nie ma nawet projektu ustawy w tej sprawie. Według nieoficjalnych ustaleń dziennika, resort pracy będzie chciał opóźnić o rok wejście w życie przepisów i wyłączyć z nich umowy o dzieło, co oznaczałoby jedynie wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń. Wszystko wskazuje na to, że jeśli polskie KPO zostanie zatwierdzone do 1 czerwca 2022 roku, to dzień później w Warszawie pojawi się Ursula von der Leyen, by odblokować unijne środki i uruchomienie KPO.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko
Sonda
Korzystasz z usług cyfrowych ZUS?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze