Ukraińcy zasilają ZUS
"Najnowsze dane ZUS pokazują kilka bardzo ciekawych liczb świadczących, że zarówno gospodarka, jak i rynek pracy są rozgrzane. I nie przeszkodziły temu ani inflacja, ani wojna" - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna"
Przede wszystkim rośnie liczba płatników, czyli tych, którzy składki odprowadzają. "W kwietniu w ubezpieczeniu emerytalnym było ich 2,615 mln. To o 10 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 128 tys. więcej niż w lutym 2020 r., ostatnim przedpandemicznym miesiącu" - informuje "DGP". Dane dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego wyniosły z kolei - według "DGP" - odpowiednio 2,862 mln, czyli o 14 tys. więcej niż w ubiegłym miesiącu, i o 152 tys. więcej niż w lutym 2020 r.
Swój rekord pobiła liczba osób zatrudnionych, za które opłacane są składki do ZUS. "Są tu dwie kategorie: węższa, czyli ubezpieczenie emerytalne, które dotyczy opłacania składek emerytalnych i rentowych, oraz szersza, czyli ubezpieczenie zdrowotne, którym są objęte także osoby pracujące np. na umowę o dzieło, od której nie płaci się składek emerytalnych. I tak z danych ZUS wynika, że w kwietniu liczba osób w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 15,805 mln i było to o 50 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu i aż o 321 tys. więcej w porównaniu z lutym 2020 r. Z kolei w ubezpieczeniu zdrowotnym było 17,7 mln osób" - informuje "DGP".
Polecany artykuł:
Składki od obywateli Ukrainy
Opublikowano też ciekawe dane dotyczące zatrudniania cudzoziemców. "Ich liczba w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 970 tys. – o 38 tys. więcej niż w marcu. Większość tego miesięcznego wzrostu to efekt zatrudnienia obywateli Ukrainy, ich liczba w statystykach zakładu wzrosła o 32 tys." - twierdzi gazeta.
Ogólnie liczba cudzoziemców, od pensji których do ZUS płyną składki emerytalne i rentowe, wzrosła w porównaniu z czasem sprzed pandemii o 299 tys. i przebiła udział 6 proc. w ogólnej liczbie ubezpieczonych. "Jeszcze wyższe liczby dotyczą cudzoziemców w ubezpieczeniu zdrowotnym. W kwietniu ZUS zarejestrował aż 1,041 mln osób – o 48 tys. więcej miesiąc do miesiąca i aż o 335 tys. w porównaniu z lutym 2020 r." - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".