Emerycie, sprawdź jakie dodatki ci przysługują

i

Autor: Shutterstock Emerycie, sprawdź jakie dodatki ci przysługują

Dodatki dla emerytów

Emerycie! Sprawdź jak możesz zwiększyć swoją emeryturę [PORADNIK]

2022-07-19 20:11

Emeryci otrzymują co rok waloryzowane świadczenia, do tego "trzynastki" i część z nich "czternastki". To jednak niejedyne sposoby na zwiększenie swojego świadczenia emerytalnego. Seniorzy mogą liczyć również na szereg dodatków i jeśli spełnią odpowiednie warunki, będą mieli zwiększone świadczenie.

Dodatki dla emerytów. Jak zwiększyć emeryturę?

Emeryci również zmagają się z drożyzną, a niewysokie świadczenia nie pomagają w przeżyciu kolejnego miesiąca. Choć seniorzy otrzymują trzynastki i czternastki, są metody aby zwiększyć swoją comiesięczną emeryturę. Można skorzystać z dodatków, które przysługują seniorom spełniającym konkretne warunki.

Jak wysokie są dodatki? Od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych. W niektórych przypadkach wystarczy spełnienie kryterium dochodowego. Dodatki przysługują również tym seniorom, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielną egzystencję. Ponadto dodatek można dostać np. za zasługi dla Polski w trakcie II wojny światowej.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Jakie dodatki przysługują emerytom?

  • Emerytura matczyna - dla kobiet, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci i nie pracowały/pracowały za krótko, żeby otrzymać minimalną emeryturę
  • Dodatek kompensacyjny oraz kombatancki - kombatanci i osoby represjonowane z rentą, bądź emeryturą mogą otrzymać dodatek kompensacyjny lub kombatancki, z kolei wdowy/wdowcy po takich osobach mają prawo do dodatku kompensacyjnego. 
  • Dodatek za tajne nauczanie - dodatek do emerytury lub renty przysługuje osobom, które prowadziły tajne nauczanie podczas II wojny światowej, lub przed 1 września 19389 roku uczyły w języku polskim w polskich szkołach w III Rzeszy lub w Wolnym Mieście Gdańsk.
  • Dodatek pielęgnacyjny - dla emerytów po 75. roku życia, lub osób, które mają stwierdzoną przez lekarza niezdolność do samodzielnej egzystencji
  • 500 plus dla emeryta i rencisty - osoby o niezdolności do samodzielnej egzystencji ze świadczeniem poniżej 1896,13 zł, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie
  • Ryczałt energetyczny - dodatek, który pozwala obniżyć koszty rachunków (prąd, gaz, ogrzewanie) w domu. Przysługuje kombatantom; żołnierzom zastępczej służby wojskowej, których przymusowo zatrudniono w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych; wdowom lub wdowcom po kombatantach oraz wdowom po przymusowo zatrudnionych żołnierzach
  • Dodatek osłonowy - przysługuje w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. należy się osobom żyjącym w gospodarstwach jednoosobowych, w których dochód nie przekracza 2100 zł, lub mieszkających w gospodarstwie wieloosobowym, w których dochód nie przekracza 1500 zł.

Ile wynoszą powyższe podatki, możecie sprawdzić w poniższej galerii.

Sonda
Jesteś zadowolony ze swojej emerytury?

Które programy lojalnościowe naprawdę pomagają oszczędzać?

Posłuchaj podcastu i sprawdź, jak wydawać mniej w czasach kryzysu!

Listen to "Karty lojalnościowe i cashback - czy to się opłaca?" on Spreaker.
Najnowsze