Zakupy przez Internet wypierają stacjonarne. Polacy kupują w sieci na potęgę

2022-06-23 11:20
e-zakupy
Autor: Shutterstock Polacy coraz częściej robią zakupy przez Internet

Zakupy w sieci stały się wybawieniem, gdy w lockdownie dotknęły nas utrudnienia w handlu tradycyjnym. Ułatwienia w płatnościach cyfrowych oraz nowe rozwiązania systemowe dostaw kurierskich i paczkomatów tylko utrwaliły ten trend. Polacy kupują w sieci na potęgę, a zakupy przez Internet wypierają stacjonarne.

Tańczące z Promocjami 21.06.22

Zakupy w e-sklepach robi już 87 proc. internautów. To wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do roku ubiegłego. Tak wynika z opublikowanego na stronach Izby Gospodarki Elektronicznej najnowszego raportu „Omni-commerce. Kupuję wygodnie’2022” opracowanego przez Mobile Institute. 

Zakupy online - więcej, częściej, lepiej

Według danych raportu Polacy zwiększyli swoje e-koszyki zakupowe i częstość zakupów online. Co trzeci badany deklaruje, że kupuje przez Internet nawet 5 razy w miesiącu.

Jednak Internet nie jest jedynym miejscem zakupów. Okazuje się, że Polacy kupują bardzo rozsądnie. Przede wszystkim chcą kupować tam, gdzie jest wygodnie, szybko, bezpiecznie i gdzie są najkorzystniejsze warunki cenowe. Dlatego pragną, aby “marka była dostępna w wielu kanałach zakupowych (61% badanych w porównaniu do 33% w 2021 roku)”. Aż 9 na 10 badanych osób chce, aby sklepy stacjonarne oferowały rozwiązania, jakie zyskały uznanie nabywców w sklepach internetowych. Polskim konsumentom marzy się, żeby kupować w sklepach stacjonarnym produkty z dostawą do domu. Chcieliby także, aby wszystkie kanały sprzedaży danej  marki rozpoznawały ich, jako stałego klienta. Pragną również korzystać offline z promocji do tej pory wyłącznie cyfrowych (jak np. Black Week).

Co ciekawe aż 96% internautów, również 78% nie kupujących w sieci, zrealizowało kiedykolwiek na swoim urządzeniu aktywność okołozakupową. Oznacza to, że korzystają zarówno z aplikacji zakupowych, jak i aplikacji nawigujących dostawą na adres domowy. Ponad 80 proc. konsumentów chwali sobie zakupy wielokanałowe, zarówno stacjonarne, jak i internetowe. 

Co kupujemy najczęściej?

Przez Internet najczęściej kupujemy ubrania i buty (48 proc.), artykuły dla dzieci (30 proc.) oraz wyposażenie do domu i ogrodu (27 proc.), a także elektronikę (27 proc.). Coraz częściej kupujemy również artykułu z zakresu kultury i rozrywki (26 proc.), kosmetyki (24 proc.) oraz farmaceutyki (15 proc.)

E-sklepy - mniej obaw, więcej zaufania

Wzrosło nasze zaufanie do sprzedawców internetowych. Mamy mniej obaw co do w warunków zwrotu i gwarancji. W zasadzie jedyna obawa co do zakupów internetowych, która pozostaje dość silna w grupie niekupujących w sieci, to obawa o płatność cyfrową. 

Zmieniają się nasze preferencje zakupowe, ale także rozszerzają kanały zakupów. Aż 33 proc. e-kupujących kupiło przez Internet produkty za granicą. Co piąty kupujący skorzystał także z płatności odroczonych. 

E-zakupy przyszłości

Autorzy raportu prognozują, że rok 2022 - pierwszy postpandemiczny - może zostać zdominowany przez  zjawisko omni-commerce, czyli świadomych zakupów w wielu kanałach. Może to być prawdziwe wyzwanie dla sklepów stacjonarnych. Utrzymanie lojalności konsumentów, kupujących zarówno offline, jak i online, wymusza szukania nowych i ciekawych rozwiązań w sklepach stacjonarnych.

Sonda
Często robisz zakupy przez internet?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze