Emeryt

i

Autor: Shutterstock Dodatkowe 200 złotych do emerytury

Dorabianie do emerytury. W tych branżach emeryci pracują najczęściej. Jakie są limity dorabiania do emerytury 2022?

2022-07-12 11:59

W dobie rosnącej inflacji wielu Polaków zdecydowało się poszukać kolejnego źródła zarobku. Pracę dodatkową podejmują także emeryci, którzy często traktują ją po prostu jako dobry sposób na zabicie nudy. Dorabiających emerytów najczęściej możemy spotkać m.in. wśród ochroniarzy czy dozorców, ale nie tylko. Muszą oni jednak wiedzieć, że istnieją limity takiego dodatkowego zarobku, w przeciwnym razie, zostaną im obniżone świadczenia. Ile można dorobić do emerytury w 2022 roku?

Oferty pracy dla dorabiających emerytów. Dodatkowe źródło zarobku

Ceny rosną w górę. Drożeją nie tylko artykuły składające się na dobra luksusowe, ale także te najbardziej podstawowe. Rosną ceny mieszkań, energii oraz usług. Nie jest więc niczym dziwnym, że Polakom niekiedy brakuje pieniędzy, szczególnie emerytom, którzy otrzymują zbyt niskie świadczenie, by móc finansowo udźwignąć codzienne koszty. Poszukują dodatkowych źródeł zarobku. Dla niektórych jest to dobry sposób na zabicie nudy, z kolei dla innych praca w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy jest koniecznością. Oferty pracy można znaleźć na wielu dedykowanych ku temu portalach np. pracuj.pl, praca.senior.pl, infopraca.pl czy oferty.praca.gov.pl, a najczęstszymi stanowiskami, jakie wybierają seniorzy to ochroniarz, dozorca, kierowca, szatniarz, opiekunka bądź gosposia. 

Oprócz pracy na etacie zdarza się, że emeryci postanawiają założyć swoją własną działalność gospodarczą. Najczęściej spotykana to taka związana z rękodziełem, wypiekami np. tematyczne torty na zamówienie, sprzedaż stroików, haftowanie bądź szycie. 

W przypadku tej formy seniorzy nie muszą rejestrować swojej działalności pod warunkiem, że jej miesięczne przychody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia tj. 1505 zł, działalność nie jest prowadzona w ramach spółki cywilnej i nie dotyczy działalności regulowanej. Z takiego przywileju mogą skorzystać osoby, które przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej.

Ile można dorobić do emerytury? Limity dorabiania do emerytury 2022

Seniorzy chcący dorobić sobie do swojej emerytury muszą mieć świadomość, że obowiązują ich pewne limity, które muszą przestrzegać. W przeciwnym wypadku zostaną im obniżone pobierane świadczenia. Obejmują one emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, a przeszli na wcześniejszą emeryturę, a także tych, co pobierają dopłatę do emerytury.

Limity dorabiania do emerytury:

  • przychód pracy nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia (6235,22 zł), w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 emeryci mogą sobie dorobić maksymalnie 4364,65 zł,
  • zarobki w powyżej 70 - 130 proc. miesięcznego wynagrodzenia są równoznaczne z pomniejszeniem świadczenia,
  • po przekroczeniu 130 proc. świadczenie nie jest w ogóle wypłacane.
Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Czy dorabiający emeryt musi opłacać składki ubezpieczeniowe? Dorabianie do emerytury a ZUS 

Jak przewidują przepisy, wnoszenie niektórych składek przez emerytów jest nieobowiązkowe, jeżeli tytuły do składki będą się zbiegać. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej emeryt podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, jednak gdy taka osoba posiada prawo do renty z powodu niezdolności do pracy z ZUS, wtedy obowiązkowe są ubezpieczenia społeczne z racji prowadzenia działalności. Wyjątek stanowią seniorzy, którzy pobierają rentę rodzinną, wojskową, policyjną lub rolniczą. W przypadku pracy na etacie bądź na umowie zlecenie, ubezpieczenia społeczne z tego tytułu są obowiązkowe. 

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze