Gaz

i

Autor: Shutterstock Gaz w Europie znów jest tani. Najniższa cena od wybuchu wojny

Rząd chce przedłużyć taryfy na gaz do 2027 roku. Ustawa ma zagwarantować bezpieczeństwo gazowe

2022-07-12 10:11

W poniedziałek (12.07.2022) opublikowano projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu. Zawarto w niej przedłużenie taryfowanych cen gazu dla gospodarstw domowych do końca 2027 r., definicję bezpieczeństwa gazowego państwa, czy ogłoszenie stanu kryzysowego.

Projekt ustawy o bezpieczeństwie gazowym. Taryfy na gaz dla gospodarstw domowych mają być przedłużone do 2027 roku

Zgodnie z wpisem do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rząd planuje w III kwartale br. przyjąć opracowany przez ministerstwo klimatu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu.

Opublikowane w Wykazie założenia przewidują przede wszystkim przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Jest ryzyko stanu kryzysowego? Rząd otwiera sobie furtkę

Projekt ma także przewidywać zawieszenie tzw. obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę - w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego, lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga. Zakłada się takżewprowadzenie możliwości ogłaszania przez ministra na czas określony stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.

Projektowane przepisy mają też wydłużyć z 40 do 45 dni okresu, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego.

Sonda
Czy ceny gazu powinny być stałe?

Projekt ma też wprowadzać definicję bezpieczeństwa gazowego państwa, wzorowaną na definicji bezpieczeństwa energetycznego, obowiązek uwzględniania planu działań zapobiegawczych w planowaniu rozwoju systemów gazowych przesyłowego i dystrybucyjnych, oraz obowiązek sporządzania planów rozwoju przez operatora systemu magazynowania paliwgazowych.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze