Dlaczego płacisz drożej za prąd zdjęcie otwierające

i

Autor: Shutterstock Rząd przyjął dokument dot. transformacji elektroenergetyki

Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne

2022-03-02 16:41

Rada Ministrów przyjęła we wtorek dokument dot. transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce. Zakłada on m.in. wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego — poinformował Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. "Przyjęliśmy na Radzie Ministrów bardzo ważny dokument dla transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego staje się faktem" - poinformował Jacek Sasin za pośrednictwem Twittera.

Rząd chce, aby koncerny energetyczne z udziałem Skarbu Państwa skupiły się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych. "W tym celu, z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa, wydzielone zostaną aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych" - napisała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w komunikacie prasowym.

Dalej w informacji rząd podał: "Właścicielem takich aktywów zostanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Rozwiązanie przyczyni się do stopniowego zwiększenia dywersyfikacji źródeł energii w Polsce przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnej perspektywy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju".

Hymn Ukrainy na rzeszowskim Rynku

Podstawa bezpieczeństwa energetycznego

- Przyjęcie przez Radę Ministrów Programu NABE to ważny sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetyczna S.A. Dodał, że agresja Rosji na Ukrainę pokazuje, jak ważne jest "budowanie systemu bezpieczeństwa własnego kraju, poczynając od kwestii militarnych, po gospodarcze i energetyczne".

- NABE będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, a jednocześnie spółki energetyczne, takie jak Grupa PGE będą mogły przeznaczyć większe środki na transformację polskiej energetyki - stwierdził Dąbrowski

Sonda
Czy myślisz, że Rosja się podda w wojnie z Ukrainą?

Europa silna energetycznie

- Wojna na Ukrainie zmienia priorytety polityki międzynarodowej, w tym te dotyczące energetyki. Polska musi dążyć do utrzymania silnej i niezależnej branży energetycznej, także wspierając reformę unijnego systemu handlu uprawnieniami. Agresja Rosji na Ukrainę obnażyła słabości unijnej polityki energetycznej. Europa na własne życzenie uzależniała się od rosyjskiego gazu - stwierdził prezes PGE SA.

- Polska po raz kolejny w tym trudnym czasie musi pokazać unijnym politykom jaka jest brutalna prawda. Europa musi być silna także energetycznie. Polityka klimatyczna nie może działać na niekorzyść krajów europejskich i bezpieczeństwa ich obywateli. W obecnej sytuacji Europa musi jednoczyć siły, aby zapewnić obywatelom i gospodarce niezakłócone dostawy energii elektrycznej - dodał.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze