Emerycie! Sprawdź ile zyskasz w 2023 roku

i

Autor: Shutterstock Emerycie! Sprawdź ile zyskasz w 2023 roku

Gigantyczna podwyżka dla wszystkich emerytów

Seniorze, dostaniesz dodatkowe 8 tysięcy złotych! Będzie rekompensata za drożyznę

2022-07-18 19:22

Emerytury w 2023 roku powinny znacznie wzrosnąć, a wraz z nimi poprawić się standard życia seniorów. Jak wynika z zapowiedzi rządu, oraz obecnych wskaźników gospodarczych, wielu świadczeniobiorców zyska rocznie dodatkowe prawie 8 tys. zł. Część będzie rekompensatą za drożyznę w postaci wysokiej waloryzacji, a oprócz niej, seniorzy dostaną 13. i 14. emeryturę.

Gigantyczna podwyżka dla emerytów w 2023 roku!

Jak zdradził w rozmowie wiceminister Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, w przyszłym roku minimalna emerytura może wzrosnąć do kwoty ok. 1500 zł. To oznacza, że tyle wyniesie również 13. emerytura (która jest wysokości minimalnego świadczenie), oraz czternasta (która jest jednak pomniejszana według metody złotówka za złotówkę przy przekroczeniu pewnego progu). Ponadto jak powiedział "Super Expressowi" wiceminister Szwed, możliwe że limit od którego "czternastka" będzie pomniejszana, wyniesie w 2023 roku 3500 zł brutto (obecnie wynosił 3000 zł). 

Do tego nie można zapominać o waloryzacji, która przy inflacji 15,5 proc. i wzroście płac 13,4 proc. (według wskaźników GUS) może wynieść nawet 18,2 proc.

Ile zyskają emeryci w 2023 roku?

Dla przypomnienia, emerytury są waloryzowane od marca, to znaczy, że do końca roku emeryci otrzymają dziesięć podwyższonych świadczeń. Wzięliśmy to pod uwagę w naszych obliczeniach, dlatego sumując roczne zyski emerytów, wzięliśmy pod uwagę wszystkie dodatkowe kwoty, jakie zyskali z waloryzacji.

Tak też emeryt, który będzie otrzymywał minimalne świadczenie wysokości 1500 zł otrzyma do tego trzynastkę (1500 zł), czternastkę (kolejne 1500 zł), oraz co miesiąc świadczenie wyższe o 273 zł (czyli dodatkowe 2730 zł przez cały 2023 rok). Obliczenia możecie sprawdzić w poniższej galerii.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?

Oczywiście należy pamiętać, że waloryzacja "jedynie" wynagradza emerytom straty związane z wysoką inflacją i rosnącymi wynagrodzeniami. Tym samym powiększenie świadczeń ma na celu nie tyle co poprawić dobrobyt emerytów, a wyrównać go do tego poziomu, aby nie byli stratni z powodu inflacji. Jednakże 13. oraz 14. emerytura są niewątpliwie programami, których celem jest poprawienie jakości życia seniorów.

Listen to "Jak radzić sobie z upałami?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze