drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock drożyzna, inflacja, pieniądze

Drożyzna w Polsce

Inflacja w czerwcu 2022 wyniosła 15,5 proc. Ceny znowu w górę. Oszczędności w bankach ubywa

2022-07-15 14:35

Inflacja w Polsce w czerwcu 2022 roku wyniosła 15,5 proc. Sytuacja staje się dramatyczna. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym to notujemy wzrosty cen towarów i usług w Polsce. Inflacja dawno wyszła poza bezpieczny próg, który to wynosi 2,5 proc. Czy w związku z tym, co obserwujemy w ostatnich miesiącach, możemy spodziewać się inflacji na koniec 2022 roku na poziomie rzędu 20 proc.? Niestety, już 80 proc. Polaków musi oszczędzać na codziennych zakupach i wybiera margarynę zamiast masła lub kurczaka zamiast łososia.

Inflacja w Polsce w czerwcu 2022

Inflacja w Polsce rośnie. W czerwcu 2022 roku inflacja wyniosła 15,5 proc. Zatrważające dane podał właśnie Główny Urząd Statystyczny. To już kolejny wzrost cen towarów i usług odnotowany w Polsce w ostatnim czasie. Sytuacja staje się coraz trudniejsza. W czarnych scenariusz kreślone jest widmo inflacji na koniec 2022 roku na poziomie 20 proc. Przypominamy, że tak zwany bezpieczny próg inflacji, czyli taki, kiedy to wzrosty cen towarów i usług nie są mocno odczuwalne dla konsumentów, a zgromadzone na kontach w bankach pieniądze nie tracą znacznie na wartości, to 2,5 proc. Nie trzeba być wybitnym ekonomistą, by dostrzec, że dawno ten bezpieczny próg został przekroczony i pędzimy na złamanie karku ku ogromnemu niebezpieczeństwu. Polacy już mocno zaciskają pasa. Okazuje się, że aż 80 proc. wybiera na zakupach tańsze zamienniki produktów, czyli zamiast masła - margarynę, zamiast łososia - kurczaka. Niestety, stres związany z gigantycznymi podwyżkami cen i gorszej jakości żywność sprawią, że pogorszy się stan zdrowia Polaków. A niestety, i ceny w prywatnych gabinetach lekarskich odpowiadają na porażające wieści napływające z NBP i GUS i dosłownie w oczach rosną. Zatem pozostaje pytanie: Panie premierze, jak żyć?

Inflacja w Polsce rozpędzona do granic możliwości

W gospodarce rynkowej ceny towarów i usług ciągle się zmieniają: jedne rosną, inne spadają. Jednak o inflacji mówimy dopiero wtedy, kiedy mamy do czynienia z powszechnym wzrostem cen, a nie z podwyżkami dotyczącymi tylko niektórych dóbr. Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,5% (przy wzroście cen towarów - o 16,8% i usług – o 11,5%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,5% (w tym towarów – o 1,7% i usług – o 1,0%).

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"
Sonda
Czyja ekipa lepiej poradziłaby sobie z inflacją?
Najnowsze