Ile będzie kosztować euro, dolar i frank? Czy grozi nam krach finansowy?

2020-01-08 12:42 oprac. AG
waluty
Autor: Petr Kratochvil

Konflikt na Bliskim Wschodzie przekłada się na kursy walut. Ma to wpływ na frankowe kredyty, oszczędności w walutach obcych i planowane wyjazdy zagraniczne. Co dzieje się z najpopularniejszymi walutami: euro, frank szwajcarski, dolar amerykański?

Wizja konfliktu militarnego i wahania na rynku paliwowym nie oszczędzają znaczących światowych walut. Chwilę po wzroście napięć na Bliskim Wschodzie odnotowano spadek wartości euro. O poranku 8 stycznia kursy walut wyglądały następująco: euro po 4,25 zł, dolar po 3,81 zł, frank szwajcarski 3,92 zł, a funt brytyjski 5 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Szaleje inflacja. Podwyżki cen w Lidlu i Biedronce

Zanotowano spadek kursu euro, franka i dolara amerykańskiego. Teraz stopniowo waluty odrabiają straty. Jednak w najbliższych dniach sytuacja może być niepewna. Zauważamy też wahania cen ropy, co zapewne odbije się na kursach walut. Zatem nie jest to najlepszy moment na planowanie większych operacji walutowych. Trudno powiedzieć, jak w najbliższych dniach zachowają się rynki finansowe. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie. Może zdarzyć się, że kursy kluczowych walut będą spadać. Ale raczej bardzo dużych ruchów nie należy się spodziewać. Choć rzecz jasna niczego jednoznacznie wykluczyć nie można. Ale nie da się ukryć, że przy niewielkich pulach małe ruchy w kursach walut nie będą tak bardzo odczuwalne. Przy większych kwotach nawet małe ruchy mogą być już bardziej odczuwalne dla portfela.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Benzyna po 10 zł za litr? Czy grozi nam kryzys paliwowy?

Przypomnijmy, w nocy z wtorku na środę amerykańska baza lotnicza Al Asad w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe Irbilu w irackim Kurdystanie zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Konflikt na linii Iran - USA zaostrza się. Mówi się nawet o widmie wybuchu III wojny światowej.

Najnowsze