Szaleje inflacja. Podwyżki cen w Lidlu i Biedronce

2020-01-08 13:02 KaJa
Drożyzna w tym roku nie odpuści
Autor: Marcin Wziontek

Inflacja w styczniu 2020 roku oszalała, według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. wzrosły o 3,4 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,8 proc. To osiągnięcie najwyższego poziomu od października 2012 r. Dodając do tego rosnące rachunki za prąd w sklepach może niedługo czekać na nas prawdziwa drożyzna. Już od dłuższego czasu rosną ceny warzyw i owoców, a także wielu usług.

Jak podaje GUS takiego wzrostu cen nie było od jesieni 2012 roku, W grudniu minionego roku inflacja wyniosła aż 3,4 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,6 proc. w listopadzie. Niestety, jak prognozują eksperci mBanku to nie koniec wzrostów, czekające nas podwyżki energii elektrycznej, wywozu śmieci, akcyzy na alkohol i tytoń oraz efekty bazowe z poprzedniego roku podniosą inflację do ponad 4,5 proc. w stosunku rok do roku w I kwartale.

Zobacz również: Wielka nowość w Lidlu! Wiele osób będzie zachwyconych

- Ceny żywności ponownie rosły powyżej wzorca sezonowego, a ich roczna dynamika przyspieszyła do 7 proc. rok do roku, głównie za sprawą cen mięsa, przede wszystkim wieprzowiny, a także owoców, warzyw oraz cukru - ocenił ekonomista. Analityk stwierdził, że wysoka dynamika cen żywności może się utrzymywać w kolejnych miesiącach - analizuje dr Marcin Czaplicki, ekonomista z PKO BP.

Czytaj także: Ile będzie kosztować euro, dolar i frank? Czy grozi nam krach finansowy?

Ceny towarów i usług w ujęciu ogólnym wzrosły o 3,4 proc., nie oznacza to jednak, że w każde towary drożały tak samo. Bez zaskoczenia największe podwyżki zauważalne są w branży spożywczej, tutaj ceny wzrosły nawet o 7 procent w skali rok do roku. Według danych z koszyka cen portalu dlahandlu.pl w grudnia średnia cena za kilogram ziemniaków wyniosła 2,9 zł, a w październiku 2017 roku 1,45 zł, za kilogram pomidorów w ostatnim miesiącu minionego roku płaciliśmy średnio 6,1 zł, zaś w sierpniu 2018 roku jedynie 3,63 zł. Na przestrzeni ostatnich lat drożały także mięsa i wędliny. Średnio za schab bez kości płaciliśmy w grudniu 15,54 zł/kg,, natomiast w sierpniu 2018 roku zaledwie 14 zł. Jeszcze większe podwyżki odczuwalne są na polędwicy sopockiej w plastrach, pod koniec roku jej średnia cena wynosiła 16,2 zł/kg, zaś w marcu 2017 roku 13,81 zł/kg.

Najnowsze