Daniel Obajtek Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2022

i

Autor: Tomasz Golla / Super Express Daniel Obajtek "Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2022"

Energia atomowa

Czy Orlen zainwestuje w "duży atom"? Prezes Obajtek wyjaśnia

2022-11-09 7:39

Wykluczam zaangażowanie w duży atom. Tworząc koncern multienergetyczny, dokładnie wiemy, czego chcemy. Nasze priorytety inwestycyjne są jasno określone i nie jest to duży atom – powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej” prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Pytany, czy wyklucza zaangażowanie Orlenu w duży atom, prezes Orlenu, odparł: "wykluczam".

Wykluczam zaangażowanie w duży atom

Tworząc koncern multienergetyczny, dokładnie wiemy, czego chcemy. Nasze priorytety inwestycyjne są jasno określone i nie jest to duży atom – powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej” prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Już cztery lata temu dostaliśmy propozycję, by wejść w duży atom i – po analizach – z niej nie skorzystaliśmy. Uważaliśmy, że nie jest to temat, o którym Orlen mógłby myśleć, ze względu na kwestię technologii, środków finansowych, wsparcia państwa i wielu innych czynników" – wskazał Obajtek.

Pytany, czy wyklucza zaangażowanie Orlenu w duży atom, prezes Orlenu, odparł: "wykluczam".

"Tworząc koncern multienergetyczny, dokładnie wiemy, czego chcemy. Nasze priorytety inwestycyjne są jasno określone i nie jest to duży atom. Zgodnie ze strategią prowadzimy szereg procesów inwestycyjnych w zakresie energetyki zeroemisyjnej: offshore, onshore, fotowoltaika, biogazownie, biometanownie. Uzupełnieniem są elektrownie gazowe – w tym obszarze jesteśmy największym inwestorem w kraju" – wskazał.

"Naszym kierunkiem na przyszłość są SMR, czyli małe reaktory modułowe, których moc pozwala na to, aby lokalizować je w miejscach najdogodniejszych dla odbiorców i systemu. Pracujemy nad aktualizacją strategii, ale jej podstawowe kierunki będą utrzymane. Będą w niej rozbudowane kwestie dotyczące energetyki zeroemisyjnej, biopaliw, biometanu itd." – dodał.

Zwrócił też uwagę na koszty finansowania. "Realizujemy już duży program inwestycyjny, a rozważamy kolejne inwestycje. 1 GW farmy offshore to nakład ponad 10 mld zł. A w przypadku dużych projektów jądrowych to olbrzymie inwestycje, dla których nie bylibyśmy nawet w stanie pozyskać kapitału. Do tego dziś kapitał na inwestycje jest kosztowny" – zaznaczył.

Pytany, jaka liczba lokalizacji, jeżeli chodzi o SMR jest planowana, Obajtek podał, że badanych jest kilkanaście – własnych i nie tylko. "To np. tereny, na których pracujące dziś elektrownie będą w przyszłości wyłączone. Wykorzystamy istniejącą infrastrukturę i potencjał ludzki w tych lokalizacjach. Sądzę, że ogłosimy te lokalizacje w przyszłym roku" – przekazał.

Forum w Karpaczu 2022: Daniel Obajtek
Sonda
Czy Polska powinna zbudować elektrownię atomową?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany