Telewizor

i

Autor: pixabay.com W przeciętnym 4-osobowym gospodarstwie domowym telewizor generuje pobór rzędu 177,67 kWh rocznie. Sposób na oszczędzanie - mniej telewizji, więcej spacerów :)

Abonament RTV

Czy powinniśmy płacić abonament RTV za telewizor niepodłączony do anteny? Prawniczka tłumaczy

2022-09-28 9:50

To, że posiadacze telewizorów powinni płacić abonament RTV to jedno, ale co w przypadku urządzeń niepodłączonych do anteny i dekodera? Tu, jak się okazuje, sprawa nie jest tak oczywista. W rozmowie z Wirtualmemedia.pl prawniczka Aleksandra Kolbusz z kancelarii Media twierdzi wręcz, że w takich sytuacjach „obowiązek nie ma zastosowania”.

Brak anteny, a opłata abonamentu RTV

Opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 7,50 zł miesięcznie, a posiadacze odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych muszą płacić 24,50 zł miesięcznie. W związku z nowym rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tym zakresie od przyszłego roku stawki wzrosną do 8,70 zł i 27,30 zł miesięcznie. 

Czy natomiast osoba, która ma telewizor do Smart TV (np. z Android TV) i korzysta wyłącznie z aplikacji typu Netflix, YouTube, Canal+ online, Player, Amazon Prime Video, Disney+ musi rejestrować odbiornik i płacić abonament? Zakładając oczywiście, że nie ma anteny naziemnej, dekodera sieci kablowej czy platformy satelitarnej?

Kto ma obowiązek płacenia abonamentu RTV?

- To, czy obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej tzw. obowiązek abonamentowy powstaje, czy też nie, nie budzi wątpliwości w przypadku tradycyjnych telewizorów i radia - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Aleksandra Kolbusz, prawniczka z kancelarii Media. Jak dodaje inne urządzenia, których dostarcza nowoczesna technologia, "umożliwiają odbiór w nieco odmienny sposób".

- Co więcej, niejednokrotnie w ich przypadku odbiór wcale nie dotyczy programu telewizyjnego ani radiowego. Z tego względu nie jest oczywiste, czy obowiązek abonamentowy powinien mieć do nich zastosowanie i czy w konsekwencji posiadacz takiego urządzenia ma płacić abonament - mówi Kolbusz.

Sonda
Płacisz abonament RTV?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze