kredyt hipoteczny

i

Autor: Gettyimages kredyt hipoteczny

Stopy procentowe

Czy stopy procentowe dalej będą rosły? Członkini RPP nie ma wątpliwości

2022-09-16 10:48

- Formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek stóp procentowych, kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą zależeć od napływających danych - powiedział w ubiegłym tygodniu prezes NBP Adam Glapiński. Wcześniej RPP podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 6,75 proc. Słowa prezesa NBP o dalszych podwyżkach potwierdziła w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 nowa członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz.

Podwyżki stóp procentowych

7 września Senat powołał Tyrowicz do Rady Polityki Pieniężnej. Tego samego dnia RPP zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 6,50 do 6,75 procent. Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu.

- Stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć. Według ekonomistów jeszcze nigdy nie udało się wyjść z tak wysokiej inflacji przy realnie ujemnych stopach procentowych - stwierdziła w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 nowa członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz. 

Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk
analiza raty kredytu HRE Investments

i

Autor: Materiały prasowe analiza raty kredytu HRE Investments

Efekty podnoszenia stóp procentowych

Członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz stwierdziła, że nie podpisałaby się pod tezą prezesa Glapińskiego, że szczyt inflacji będziemy mieli w trzecim kwartale tego roku i będzie to około 16 procent. - Efekty podnoszenia stóp procentowych widać w gospodarce po 2-3 kwartałach przynajmniej, a inflacja narasta dużo szybciej - tłumaczyła Tyrowicz na antenie TVN24.

- Nie ma żadnych korzyści z tego, że się odracza w czasie podnoszenie. Uważałam, że były to zbyt skromne, zbyt niskie, rozłożone podwyżki. Jeśli ktoś uważa, że powinno być sześć, to trzeba od razu przejść na sześć. Przechodzenie w 11 krokach nie ma sensu - podkreśliła Tyrowicz.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze