Jacek Sasin

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS Jacek Sasin

Spółki Skarbu Państwa

Jacek Sasin ma zadanie specjalne - wyeliminować premie dla prezesów

2022-09-16 10:03

Jacek Sasin ma zadanie specjalne. Rządzący wzięli się za cięcie wynagrodzeń prezesów spółek z udziałem skarbu państwa. Kluczowe zadanie to pozbawienie premii prezesów spółek. Na celowniku są 173 firmy. Nadzorujące te podmioty Ministerstwo Aktywów Państwowych, którym to zarządza Jacek Sasin, ma zatem zadanie specjalne. Tymczasem w tym roku może ono być trudne do wykonania. Dlaczego? Wysokie premie są przyznawane w lipcu i raczej nikt nie zmusi prezesów do zwrotu pieniędzy.

Prezesi spółek bez gigantycznych premii

Pod topór mają iść premie prezesów firm nadzorowanych przez resort Jacka Sasina. Mowa o 173 spółkach. Średni udział państwa w ich kapitale zakładowym wynosi blisko 45 proc. Warto dodać, że 24 z nich ma istotne znaczenie dla gospodarki. Chodzi m.in. o GPW, KGHM, Azoty, Lotos, JSW, PGE, Pocztę Polską, Orlen, PZU czy Tauron. MAP nadzoruje też takie firmy jak Totalizator Sportowy czy PKO - podaje portal money.pl. Taka ma być odpowiedź rządu na szalejącą drożyznę. W premiach prezesów spółek Skarbu Państwa rządzący szukać mają oszczędności. Realizacja tego zadania ma przypaść Jackowi Sasinowi. Podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych Mateusz Morawiecki oświadczył, że poprosił wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o "wyeliminowanie premii dla zarządów spółek skarbu państwa". 

Jak zatem Jacek Sasin zamierza zrealizować tę prośbę? Póki co wiadomo w sprawie tyle, że resort Sasina jest zdeterminowany do działania. Zdaniem Ministerstwa Aktywów Państwowych "jest oczywiste, że w czasie największego od lat kryzysu, jaki został wywołany na skutek działań Rosji, ważnym celem działania władz spółek Skarbu Państwa jest stabilizacja sytuacji oraz minimalizacja wpływu kryzysu na zwykłych obywateli. W tak trudnym czasie władze spółek powinny się koncentrować przede wszystkim na ochronie swoich klientów i wykazywać jak najdalej idącą powściągliwością, jeśli chodzi o zarobki czy premie" - poinformował money.pl resort.

Prezesi premie dostali w lipcu

Kiedy miałaby rozpocząć się akcja "ucinania premii prezesów"? Tego też nie wiadomo. Warto jednak podkreślić, że prezesi premie mieli mieć przyznane w lipcu. Zatem jakiekolwiek zmuszanie ich do oddania pieniędzy raczej już w tym roku nie wchodzi w grę.

Forum w Karpaczu 2022: Waldemar Buda
Sonda
Czy Twoim zdaniem politycy powinni zarabiać więcej?
Najnowsze