Kosmiczne zarobki prezesów spółek! Kowalski musi pracować wiele lat, by dostać tyle, co oni za miesiąc

2021-09-28 14:49

Prezesi państwowych spółek zarabiają krocie. Rekordzista w ciągu pięciu lat zarobił około 12 mln zł. Miesięcznie daje to blisko 200 tys. zł. Dla porównania średnio zarabiający Polak na taką miesięczną kwotę musi pracować niemal trzy lata, a ten zarabiający najniższą krajową aż sześć lat. Gigantycznych wynagrodzeń nie ukróci im nawet tzw. ustawa kominowa czy inne przepisy dotyczące wynagrodzeń, gdyż można je bardzo łatwo obejść.

Prezesi państwowych spółek zarabiają krocie. I ich gigantycznych zarobków nic ani nikt nie jest w stanie powstrzymać. Bo być może tak naprawdę nie ma w tym interesu? Obowiązujące i powstające przepisy regulujące te kwestie tak naprawdę nie są w stanie ukrócić praktyk tak wysokiego wynagradzania. Nawet jeśli tak zwana goła pensja byłaby ściśle określona i nie mogłaby przekroczyć danej puli, to zawsze można prezesa sowicie nagrodzić. Trwają prace nad ustawą kominową. Jak podaje businessinsider.pl, nie wiadomo, czy zamrożony od kilku lat limit zarobków zarządów państwowych spółek wzrośnie do 15-krotności średniej z czwartego kwartału 2018 r., czy może premier Morawiecki przeforsuje zapowiedziane weto i pozostanie liczenie na bazie średniej z dwóch lat wcześniej, czyli z czwartego kwartału 2016 r. Ewentualna zmiana pozwoliłaby na podniesienie maksymalnych zarobków prezesa państwowej firmy z 793 tys. zł do 913 tys. zł rocznie. A przecież regułą są także premie za dobre wyniki – do 100 proc. zasadniczego wynagrodzenia.

Wystarczy, że spółka zatrudnia więcej niż 1251 pracowników, ma obroty roczne 250 mln euro lub sumę aktywów powyżej 215 mln euro, by już nie trzymać się zamrożonej płacy kominowej. W takim przypadku firma może zaoferować prezesowi bądź innemu członkowi zarządu wynagrodzenie równe 15-krotności nie przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za czwarty kwartał 2016, lecz za analogiczny kwartał roku 2020. A to zasadnicza różnica, bo kwota bazowa rośnie z 4 404,17 zł do 5 656,51 zł.

EKG 2021. Gowin ostro o rządzie i Polskim Ładzie
Sonda
Czy uważasz, że kobiety i mężczyźni na danym stanowisku powinni zarabiać tyle samo?

W rezultacie pensja prezesa może być o 28,4 proc. wyższa, niż wynika z obecnych zapisów ustawy kominowej – zamiast 793 tys. zł jest to 1 018 tys. zł. Plus premie za wyniki. W tym roku zważywszy na wzrosty wynagrodzeń o ponad 9 proc. ten limit pójdzie jeszcze mocno w górę.

Businessinsider przeliczył zarobki prezesów czołowych państwowych spółek. Wzięto pod lupę pięć lat urzędowania. Zestawienie przedstawiamy w galerii. Pierwsze miejsce w tym rankingu zajmuje były już prezes banku PKO BP. Zbigniew Jagiełło przepracował w banku dwanaście lat, a w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymał 11,8 mln zł wynagrodzenia, co w przeliczeniu na miesiąc daje około 196 tys. zł. W galerii przedstawiamy zarobki m.in. Daniela Obajtka, Jacka Kurskiego, Pawła Surówki.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze