Jadwiga Emilewicz: W piątek nowe przepisy w ramach tarczy antykryzysowej. Koronawirus w Polsce [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: KPRM/Twitter

Wielkie zmiany w podatkach wskutek pandemii. Ważne słowa minister Emilewicz

2021-09-28 9:13

Wprowadzane obecnie zmiany systemu podatkowego związane są z wychodzeniem z kryzysu i walką ze skutkami pandemii - powiedziała we wtorek na antenie TVN 24 była wicepremier i była szefowa resortu rozwoju posłanka Jadwiga Emilewicz.

"Zmiana systemu podatkowego jest związana z wychodzeniem z kryzysu, z walką ze skutkami pandemii, żeby utrzymać tempo wzrostu - powiedziała Emilewicz. Przypomniała, że konsultacje zmian systemu podatkowego trwają od sierpnia tego roku i dodała, że założenia projektu podatkowego są znane, dlatego przedsiębiorcy nie powinni być zaskoczeni zmianami.

ZOBACZ: Kryzys mieszkaniowy jest coraz poważniejszy. Czy da się z tym coś zrobić?

EKG 2021. "Polski Ład to oszustwo wyborcze PiS" - posłanka PO Izabela Leszczyna ostro o rozwiązaniach podatkowych rządu

W ramach Polskiego Ładu proponuje się m.in. podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie, w ramach kwoty wolnej, można odliczyć w zależności od dochodów od ok. 3,1 tys. zł do 8 tys. zł (choć w przypadku najwięcej zarabiających ta kwota spada do zera). Poza tym planowana jest podwyżka progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc. Obecnie ten próg wynosi 85 tys. zł, od roku przyszłego ma być to 120 tys. zł.

Sonda
Popierasz program Polski Ład?

Zmienią się zasady odliczania składki zdrowotnej – wynosi ona obecnie 9 proc. dochodu, ale 7,75-proc. część składki podlega odliczeniu od podatku. W projekcie tę możliwość zlikwidowano. Aby uniknąć sytuacji, w której część podatników, którzy płacą 17-proc. podatek na tej zmianie straci, wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej, dzięki której brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej nie zwiększy podatków płaconych przez osoby o dochodach wynoszących od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. zł. Wszystkie zmiany podatkowe mają skutkować spadkiem dochodów budżetu o 16,5 mld zł

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze