Ile zarabiają prezesi banków? DGP ujawnia dane
Jak wynika z informacji "DGP" w 2021 roku członkowie zarządów polskich banków notowanych na giełdzie zarobili łącznie ponad 170 mln zł. To i tak była dosyć niska kwota, bo w związku z gorszymi wynikami, skutkami pandemii i jeszcze wówczas niskimi stopami procentowymi, wielu bankierów musiało pogodzić się z niższymi wynagrodzeniami.
Jak jednak wskazuje EBA (European Bank Authority), czyli nadzorca sektora bankowego w UE opublikował statystyki dotyczące zarobków poszczególnych osób w bankach. Ostatnie dostępne dane pochodzą z 2019 roku, w całej wspólnocie było 5 tys. bankierów z zarobkami powyżej 1 mln euro rocznie. W Polsce jedynie dziewięć osób mogło się pochwalić takimi wynikami, więc pod tym względem polskiego wynagrodzenia są daleko w tyle, także w bankach.
Polecany artykuł:
Ile zarabiają prezesi banków w Polsce?
Jak wskazuje DGP, najwięcej zarobili ci, którzy odchodzili ze stanowisk, dlatego wliczono w ich zarobki wysokie, ale oczywiście jednorazowe odprawy. Dlatego też w zestawieniu w 2021 roku najwyższą lokatę zajął Sławomir Sikora, który zwolnił fotel prezesa w Banku Handlowym, a obecnie zasiada w radzie nadzorczej.
Więcej o zarobkach i konkretnych kwotach polskich prezesów banków przeczytacie w poniższej galerii.
Ze względu na odprawy, banki muszą wydawać coraz więcej na wypłaty dla zarządu. DGP wskazuje, że ostatnio najwięcej wydał Bank Pekao, bo aż 22 mln zł na odejście 26 osób. Ponadto dane obejmują kwoty wypłacone, nie biorąc więc pod uwagę tego, co prezesi zarobili w ubiegłym roku, ale dostają teraz, czy później.
Warto pamiętać, że prezesów banków powiązanych ze Skarbem Państwa obowiązuje tzw. ustawa kominowa. Tak jest w przypadku banku Pekao, czy PKO BP. Przepisy ograniczają zarobki osób kierujących państwowymi spółkami, choć oczywiście ich płace są i tak dużo większe niż "średnia krajowa".