stetoskop

i

Autor: pixabay.com Wzrosną minimalne wynagrodzenia lekarzy

Szokujące zarobki lekarzy. Tyle wynosi minimalna pensja specjalisty

2022-04-27 10:55

Minimalne wynagrodzenia lekarzy wzrosną od 1 lipca. Projekt ustawy zakłada, że niektóre grupy medyków otrzymają podwyżki wynoszące ponad 2 tys. zł brutto. Naczelna Rada Lekarska twierdzi, że podwyżki są nieadekwatnie niskie. OZZL apeluje do lekarzy o grupowe zwalnianie się z pracy. O ile wzrosną minimalne wynagrodzenia lekarzy, dentystów, pielęgniarek?

Najniższe wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów ze specjalizacjami wzrosną do 8210 zł brutto miesięcznie. Tak wynika z projektu ustawy, który został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, to najniższe pensje lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji wzrosną o 2009 zł., a z drugim stopniem – o 1441 zł.

Po zmianach minimalna pensja w przypadku obu tych grup będzie taka sama. Z kolei najniższe wynagrodzenie lekarza (również dentysty) bez specjalizacji wyniesie 6738 zł brutto (teraz to 5 477 zł), a lekarza stażysty: 5379 zł brutto (obecnie wynosi 4185 zł). W górę pójdzie też minimalna pensja m.in. fizjoterapeutów, diagnostów oraz pielęgniarek, i wyniesie 7 305 zł brutto (to dotyczy osób z wyższym wykształceniem i specjalizacją).

Na jakie zarobki mogą liczyć budowlańcy?

Opinia lekarska

Projekt nowych wynagrodzeń negatywnie ocenia Naczelna Izba Lekarska, Porozumienie Rezydentów oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Organizacje twierdzą, że zaproponowane przez ministerstwo współczynniki, służące do obliczenia pensji, odbiegają od oczekiwań lekarzy.

Według nich, prowadzą wręcz do spłaszczania poziomu pensji w poszczególnych grupach zaszeregowania. NIL postuluje, aby docelowo minimalne wynagrodzenie lekarzy ze specjalizacją wynosiło trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Najnowsze