SG GLAPIŃSKI KONFERENCJA

i

Autor: SE, MARCIN WZIONTEK Stopy procentowe będą dalej rosły? Co prognozuje prezes NBP

Stopy procentowe będą dalej rosły? Co prognozuje prezes NBP [NA ŻYWO]

2022-05-06 15:15

Tradycyjnie dzień po ogłoszeniu decyzji ( 6.05) Rady Polityki Pieniężnej, o godzinie 15.00 odbędzie się konferencja szefa RPP i jednocześnie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Super Biznes zaprasza na transmisję live, na naszym profilu na Facebooku.

Podczas konferencji prasowej należy spodziewać się przedstawienia stanu aktualnej sytuacji gospodarczej i prognoz gospodarczych dla kraju również w kontekście międzynarodowym jak również  uzasadnienia wczorajszej decyzji podwyżki stóp procentowych o 0,75 proc. W ten sposób stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc.

Przypomnijmy, że prezes Glapiński walczy o kolejną 6 letnią kadencję. jest jedynym kandydatem.  To  faworyt prezydenta Andrzeja Dudy w fotelu prezesa NBP. W listopadzie 2021 r. prof. Adam Glapiński jako prezes NBP otrzymał specjalną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za "utrzymanie stabilności systemu bankowego w trakcie pandemii". Oponenci Glapińskiemu zarzucają zbyt opieszałą walkę z rosnącą inflację i opóźnione działania w kwestii zacieśniania polityki monetarnej. 

Wniosek prezydenta został przesłany do parlamentu w styczniu, dopiero  13 kwietnia, Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. 

W sejmie z kolei trwają polityczne targi. Jak już informowaliśmy w Super Biznesie, PiS może mieć problem z większością potrzebną do przegłosowania tej kandydatury. PiS trzyma w szachu Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, która nie zgadza się na jakiekolwiek zmiany związane z Izbą dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Bez gwarancji braku takich zmian Ziobro i jego posłowie nie poprą kandydatury Glapińskiego. A bez ich głosów los prezydenckiego wniosku jest niepewny. PiS boi się zaryzykować. Targi trwają. Nieoficjalnie mówi się, że Prawo i Sprawiedliwość szuka poparcia dla Glapińskiego także wśród posłów innych ugrupowań.

Prezes Glapiński jednak może się czuć pewnie. Tylko wycofanie przez prezydenta kandydatury Glapińskiego mogłoby pozbawić go drugiej kadencji na czele banku centralnego. Zgodnie z ustawą o NBP prezes sprawuje swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez następcę. Kadencja Glapińskiego kończy się w czerwcu.

Czytaj więcej: Jak długo Glapiński będzie prezesem NBP? "Sam zdecyduje, kiedy odejdzie"

Sonda
Czy Adam Glapiński powinien zostać na stanowisku szefa NBP?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze