Adam Glapiński

i

Autor: BOSTYLFOTO/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK RPP znów podnosi stopy procentowe. Atomowe uderzenie w kieszenie Polaków

RPP znów podnosi stopy procentowe. Atomowe uderzenie w kieszenie Polaków [GALERIA]

2022-05-05 16:34

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, stopy procentowe zostały podniesione o 0,75 proc. Tym samym raty kredytów znowu pójdą w górę. Rata popularnego kredytu na 300 tys. zł - zaciągniętego na okres 25 lat, przy marży 2,6 proc. - wzrośnie z 2485 zł do 2640 zł. Ekonomiści twierdzą, że to nie koniec podwyżek, ale te najwyższe mamy już za sobą. Marne to pocieszenie, bo od października raty kredytów wzrosły o przeszło 700 zł. Rząd planuje pomoc kredytobiorcom, ale dopiero od przyszłego roku. Wyliczenia przedstawiamy w galerii.

Jak podano, RPP zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc.

-RPP: dalsze decyzje będą zależne od perspektyw inflacji, aktywności gospodarczej i od wpływu agresji Rosji na Ukrainie na polską gospodarkę. w kolejnych kwartałach można oczekiwać utrzymywania się korzystnej koniunktury, choć wzrost gospodarczy będzie spowalniał. - informuje polski bank centralny.

Jak twierdzi w rozmowie z Super Biznesem Agnieszka Łuczak, starszy ekspert finansowy w Lendi, podwyżka stóp procentowych z czwartku, 5 maja, na pewno nie jest ostatnią, o czym jasno informował miesiąc temu prezes RPP Adam Glapiński. Biorąc pod uwagę kwietniowy odczyt inflacji na poziomie 12,3 proc., na pewno musimy spodziewać się kolejnych wzrostów. - Myślę, że czekają nas kolejne podwyżki, zarówno w czerwcu jak, i w lipcu - mam nadzieję, że już ostatnie - dodaje Łuczak.

Kiedy raty będą spadać?

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, twierdzi w rozmowie z Super Biznesem, że prognozy odnośnie tego, jak wysoko poszybuje koszt pieniądza w Polsce, zmieniają się ostatnio z miesiąca na miesiąc, a nawet z tygodnia na tydzień. Na początku maja 2022 roku z kontraktów terminowych na stopę procentową wynika, że podstawowa stopa procentowa w bieżącym roku może przekroczyć 7 proc., a rata może pójść w górę jeszcze o dodatkowe 10-15 proc. - Jeśli szukać jakiegoś drobnego pocieszenia, to już w 2023 roku można spodziewać się tego, że koszt pieniądza, a więc też raty kredytów, mogą powoli zacząć spadać - dodaje analityk.

Przy czym trzeba mieć świadomość, że choć kredytobiorcy będą w dużej mierze przed tymi ruchami ochronieni (o ile faktem stanie się zapowiedziany przez pana premiera pakiet pomocy dla kredytobiorców), to członkowie RPP nie mogą zapominać, że nadmierne podwyżki stóp procentowych źle wpływają na dynamikę wzrostu gospodarczego, poziom bezrobocia czy ogólnie kondycję rynku pracy. Chodzi o to, że Rada Polityki Pieniężnej ma dziś za zadanie obniżenie inflacji, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien przecież planować rujnowania gospodarki - dodaje Turek w rozmowie z "Super Biznesem". 

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz
Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?

Rząd torpeduje działania NBP

Analitycy uważają, że może być to ostatnia tak ostra podwyżka w bieżącym cyklu. Zdaniem Bartosza Sawickiego, analityka z Cinkciarz.pl, docelowo stopy procentowe powinny wzrosnąć do 6,5-7 proc., aż inflacja zacznie opadać, co może nastąpić w III kw. br.

- Zacieśniania wymaga także zderzenie z polityką budżetową: polski rząd tnie podatki i zwiększa wydatki, co obniża skuteczność wysiłków władz pieniężnych i wymusza na nich jeszcze śmielsze kroki. Niestety, przekłada się to na wzrost rat kredytów. Gdy RPP postawi kropkę nad „i” w cyklu podwyżek, część z nich będzie mieć raty o 100 proc. wyższe w porównaniu do sytuacji sprzed roku - dodaje Sawicki. 

Turek Z HRE Investments zwraca uwagę, że raty złotowych kredytów mieszkaniowych poszły już w górę o 3/4, a to pewnie nie koniec. - Na pierwsze obniżki rat poczekamy co najmniej do 2023 roku - mówi.

Przypomnijmy: na początku kwietnia Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. Była to siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze