Raty kredytów możemy zmniejszyć na kilka sposobów

i

Autor: shutterstock Raty kredytów możemy zmniejszyć na kilka sposobów

Jak obniżyć ratę kredytu? Tak! To jest możliwe

2022-04-16 19:54

W dobie rosnących stóp procentowych, koszmarnej inflacji na poziomie 10,9 proc., wielu kredytobiorców zastanawia się czy jest możliwa obniżka comiesięcznej raty takiego zobowiązania. Możemy to zrobić na różne sposoby poprzez tzw. wakacje kredytowe, a więc czasowo zawiesić spłaty, ale kosztem wydłużenia okresu kredytowania, przez nadpłatę kredytu i prośbę do banku o ponowne przeliczenie rat. Ostatnią metodą jest mówiąc wprost przeniesienie się do innego banku i refinansowania zobowiązania na korzystniejszych warunkach. Ciekawą opcją wydaje się również skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Pierwszą i naczelną zasadą, o której zawsze bankierzy przypominają to nie ukrywajmy swoich kłopotów finansowych przed bankiem. Lepiej zawczasu przyjść do banku i poinformować o tarapatach finansowych. Zaprzestanie spłacania kredytu lub opóźnienia w płatnościach rat zawsze negatywnie odbiją się na naszych portfelach. Możemy zostać wpisani na listę dłużników, albo zostać windykowani. 

Przede wszystkim należy wyjaśnić swoją trudną sytuację finansową i przedstawić dowody na jej pogorszenie np. zaświadczenie o zarobkach potwierdzające obniżenie wynagrodzenia. Jeśli dotychczasowe raty były spłacane w terminie, a problemy finansowe mają charakter przejściowy, bank z dużym prawdopodobieństwem przychyli się do prośby i zmieni raty do wysokości dostosowanej do aktualnej zdolności kredytowej klienta - czytamy directmoney.pl

Czytaj także: Szokujące dysproporcje! Niemiec płaci mniej za ten sam kredyt, co ma Polak

Możemy również skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który oferuje zwrotne wsparcie finansowe na pokrycie rat kredytu (przez maksymalnie 36 miesięcy) lub zwrotną pożyczkę na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł). Aby skorzystać ze wsparcia lub pożyczki,należy złożyć wniosek bezpośrednio do banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt mieszkaniowy. Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Spłata udzielonego wsparcia dokonywana jest w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. W przypadku spłaty stu rat bez opóźnienia, pozostałą część przyznanego wsparcia/pożyczki umarza się.

Czytaj również: Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych. Czy to się opłaca? [GALERIA]

Webinar Murator FINANSE - kredyt na dom

Według directmoney.pl.renegocjacja kredytu hipotecznego lub gotówkowego może dotyczyć także zmiany warunków oprocentowania. W przypadku kredytu hipotecznego bank musi zatem zgodzić się na obniżenie marży, a więc zrezygnować z części swojego zysku. Może to zrobić np. w sytuacji, gdy kredytobiorca dotychczas wzorowo spłacał raty oraz wyrazi chęć skorzystania z dodatkowych produktów.

Jeśli mamy możliwości, to warto też nadpłacać kredyt. Nadpłata kredytu hipotecznego dokonana po trzech latach od zawarcia umowy nie może być również obarczona dodatkową opłatą. Po nadpłaceniu części kapitału następuje zmniejszenie kwoty długu, a więc obniżeniu ulegają także odsetki. Wysokość rat nie zmienia się jednak automatycznie. Najpierw należy wnioskować o rekalkulację kredytu hipotecznego, w wyniku której bank pomniejszy raty i zmieni harmonogram spłat.

Niestety w większości banków każde podania, wnioski, które składamy wiążą się z opłatami. Zarówno jeśli to dotyczy refinansowania kredytu jak również ponownego przeliczenia rat po nadpłacie, której dokonaliśmy.  Wiele osób zastanawia się, co lepiej wybrać – skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ oba warianty mają swoje plusy i minusy. Skrócenie okresu kredytowania oznacza, że wciąż będziesz regulować te same raty. Jednak znacznie szybciej pozbędziesz się długu i przede wszystkim zaoszczędzisz więcej na odsetkach-radzi totalmoney.pl.

Sonda
Czy będziesz starał się przez wysokie oprocentowanie o niższe raty kredytu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze