Kredyt gotówkowy - jaka umowa jest wymagana? zdjęcie otwierające 2

i

Autor: Materiały prasowe

Kredyt gotówkowy - jaka umowa jest wymagana?

2022-04-15 9:29

Kredyt gotówkowy to od lat jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez instytucje bankowe. Ogromny popyt na tego rodzaju zobowiązanie bierze się między innymi stąd, że stosunkowo łatwo je zaciągnąć. Nie oznacza to jednak, że po kredyt gotówkowy może sięgnąć każdy. Jakimi kryteriami kieruje się bank, czy znaczenie w tej materii ma rodzaj umowy, według której zatrudniony jest wnioskodawca?

Kredyt gotówkowy - jaka umowa jest wymagana?

Kredyt gotówkowy jest udzielany przez wszystkie działające na polskim rynku banki. Liczba ofert jest więc na tyle szeroka, że z pewnością każdy znajdzie taką, która będzie odpowiadać jego potrzebom, ale i możliwościom. Zaciągnięcie zobowiązania jest bowiem uzależnione od wielu czynników, a kluczowa dla kredytodawcy jest zdolność kredytowa osoby, która wnioskuje o kredyt. 

Czym jest kredyt gotówkowy i kto może zaciągnąć?

Kredyt gotówkowy może wziąć każda osoba pełnoletnia, która posiada polskie obywatelstwo oraz zdolność do czynności prawnych, czyli możliwość nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Niezwykle istotną sprawą jest tutaj wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, w tym przede wszystkim jego zdolność finansowa. W tym przypadku bank bierze pod uwagę wiele elementów, a wśród najważniejszych należy wymienić to, czy wnioskodawca posiada już jakieś inne zobowiązania; czy w przeszłości spłacał kredyty w terminie, ile ma osób na utrzymaniu; jaka miesięczne wydatki ponosi; ile wynoszą jego zarobki. Nie bez znaczenia jest w tej materii rodzaj umowy, na podstawie której jest zatrudniony, czyli np. umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę. 

Kredyt gotówkowy - na jakich warunkach?

Otrzymanie kredytu gotówkowe jest nieco łatwiejsze od kredytu hipotecznego, ale również tutaj mówimy o ściśle określonych kryteriach. Poza zdolnością kredytową, a więc wiarygodnością dla banku, konieczne może okazać się m.in. dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania. Mowa tutaj zarówno o różnego typu zastawie, jak i poręczeniu przez osoby, które także posiadają odpowiednią zdolność kredytową. W celu sięgnięcia po atrakcyjny kredyt gotówkowy warto skorzystać z porównywarek online takich jak 17bankow.com, dzięki którym można szczegółowo przeanalizować parametry poszczególnych ofert.

Rodzaj umowy a kredyt gotówkowy 

Wiele osób zastanawia się, czy może liczyć na wsparcie finansowe ze strony banku jeśli pracuje na umowie zlecenie lub o dzieło. Jak się okazuje, do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie, biorąc pod uwagę wszelkie dostępne dane. Nie jest jednak tajemnicą, że osoby zatrudnione na mało stabilnych umowach cywilnoprawnych mają o wiele mniejsze szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej niż ci, którzy posiadają stosunek pracy. Najkorzystniejszym rodzajem umowy jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony, nieco gorzej z perspektywy instytucji bankowej wygląda umowa na czas określony, nie mówiąc już o okresie próbnym. Oczywiście, sam rodzaj umowy nie przesądza o sprawie, ponieważ równie ważna jest wysokość wynagrodzenia. Znaczenie ma ponadto wysokość samego zobowiązania. Niewielkie kwoty sięgające kilku lub kilkunastu tysięcy są dostępne nawet dla osób zatrudnionych na mniej stabilnych warunkach. Jeśli jednak komuś zależy na kredycie rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych - bank będzie premiować stosunek pracy na czas nieokreślony. 

Najnowsze