Tusk Zdrojewski TVP

i

Autor: Tomasz Radzik/ Super Express, Shutterstock, Artur Hojny/ Super Express

Pieniądze na TVP

Koniec abonamentu RTV? Rząd Tuska szykuje nową opłatę

2024-02-12 10:59

Obóz rządzący pracuje nad projektem ustawy o nowym sposobie finansowania mediów publicznych. Jak informuje Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, nowe przepisy mogą wejść w życie już z początkiem 2025 roku. Zgodnie z planami, Telewizja Polska oraz Polskie Radio będą finansowane z dotacji budżetowej lub opłaty audiowizualnej.

Niewystarczające wpływy z reklam

W związku ze zmianami w strukturach mediów publicznych, takich jak Telewizja Polska, Polskie Radio oraz rozgłośnie regionalne, trudności finansowe stają się coraz bardziej palącym problemem. Dodatkowo, weta prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy okołobudżetowej oznaczają, że na razie media te nie mogą liczyć na rekompensatę. Skomplikowany proces może również towarzyszyć uzyskiwaniu środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego, ponieważ Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, nieuznająca nowych władz, proponuje przekazanie pieniędzy do depozytu sądowego, co wiązałoby się z zawiłą procedurą.

Analizując sytuację, ekspertom nie uchodzi uwagi, że 800 milionów złotych z samych reklam nie wystarczy na pokrycie potrzeb. W związku z tym, media publiczne mogą sięgnąć po kredyty lub sprzedaż obligacji, choć to rozwiązanie niosące ze sobą pewne ryzyko. Jednakże, stabilne finansowanie Telewizji Polskiej czy Polskiego Radia może być zapewnione jedynie poprzez ustawową reformę.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Bogdan Zdrojewski podkreśla, że prace nad kompleksową reformą trwają nieustannie. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapewnia, że analizowane są różne mechanizmy finansowania, z których dwa główne to finansowanie z budżetu państwa oraz opłata audiowizualna. Pierwszy sposób zakłada minimalny procent od PKB przeznaczony na media publiczne, zapewniający środki gwarantowane w długiej perspektywie, a nie corocznie.

Drugą opcją jest opłata audiowizualna, która byłaby prelevowana na poziomie około 9 zł miesięcznie z PIT-u i CIT-u w formie automatycznej daniny. Zgodnie z propozycją, opłata ta miałaby obejmować wszystkie dotychczasowe ulgi, a także uwzględniać poszerzenie grupy objętej zwolnieniem o dzieci i młodzież do 26 roku życia. Zasady te są zgodne z praktykami stosowanymi w innych krajach Europy, gdzie opłaty audiowizualne są pobierane za dostęp do treści mediów publicznych.

Autorzy projektu zakładają istnienie procedury umożliwiającej zwolnienie z opłaty audiowizualnej dla osób, które nie korzystają z treści dostępnych przez media publiczne. Jednakże taka możliwość będzie wymagała złożenia odpowiedniej deklaracji, podlegając kontroli. Jeśli prezydent Andrzej Duda nie zawetuje ustawy, nowe przepisy mogą wejść w życie już od 1 stycznia. Parlamentarzyści mają nadzieję, że ustawa będzie gotowa najpóźniej do końca września, co pozwoliłoby na rozpoczęcie roku 2025 z nowymi rozwiązaniami w finansowaniu mediów publicznych.

QUIZ PRL. Dokończ słowa hitów z seriali PRL

Pytanie 1 z 10
Dokończ słowa hitu Gintrowskiego skomponowanego do serialu „Zmiennicy”: Serpentyny I pobocza wyczuwamy/ Raz na ziemi raz pod ziemią drogi kręte/ Radio taxi proszę czekać zaczekamy…
QUIZ PRL. Dokończ słowa hitów z seriali PRL
Pieniądze to nie wszystko: Leszek Balcerowicz
Listen on Spreaker.
Najnowsze