Frank szwajcarski jest najdroższy od 2015 r.

i

Autor: shutterstock Frankowicze nie zapłacą podatku

Rozliczenie z fiskusem

Czy umorzony kredyt we franku trzeba uwzględnić w PIT? Sprawdź!

2022-12-26 15:58

Umorzonej części kredytu frankowego, zaciągniętego na zakup mieszkania lub domu, nie trzeba będzie uwzględniać w rocznym zeznaniu PIT - wynika z przesłanej przez Ministerstwo Finansów dla PAP informacji.

Duża ulga dla kredytobiorców mieszkaniowych

"Umorzonej kwoty zobowiązania nie trzeba będzie uwzględniać w rocznym zeznaniu PIT, bowiem zasadą jest, że w zeznaniu podatkowym nie wykazuje się dochodów zwolnionych z opodatkowania" - przekazał resort finansów. "Ponadto na banku, który umorzył zobowiązanie, z uwagi na zaniechanie poboru podatku, nie ciąży obowiązek sporządzenia i przekazania (urzędowi skarbowemu i podatnikowi) rocznej informacji PIT-11" - dodano.

 Do końca tego roku obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem hipotecznym. Jednocześnie resort już przygotował projekt zmiany tego rozporządzenia, który wydłuża zaniechanie poboru podatku do końca 2024 roku. 

Jak wcześniej informował MF, zaniechanie poboru podatku w praktyce oznacza dla podatników zwolnienie od podatku umorzonych przez banki kwot spłat wierzytelności z tytułu kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe lub wobec których zastosowano ujemne oprocentowanie kredytu.

Zaniechanie poboru podatku ma, według resortu, zachęcić zarówno banki, jak i kredytobiorców do zawierania ugód mających na celu restrukturyzację kredytów frankowych.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Najnowsze