Frank szwajcarski jest najdroższy od 2015 r.

i

Autor: shutterstock Frankowicze nie zapłacą podatku

Rozliczenie z fiskusem

Czy umorzony kredyt we franku trzeba uwzględnić w PIT? Sprawdź!

2022-12-26 15:58

Umorzonej części kredytu frankowego, zaciągniętego na zakup mieszkania lub domu, nie trzeba będzie uwzględniać w rocznym zeznaniu PIT - wynika z przesłanej przez Ministerstwo Finansów dla PAP informacji.

Duża ulga dla kredytobiorców mieszkaniowych

"Umorzonej kwoty zobowiązania nie trzeba będzie uwzględniać w rocznym zeznaniu PIT, bowiem zasadą jest, że w zeznaniu podatkowym nie wykazuje się dochodów zwolnionych z opodatkowania" - przekazał resort finansów. "Ponadto na banku, który umorzył zobowiązanie, z uwagi na zaniechanie poboru podatku, nie ciąży obowiązek sporządzenia i przekazania (urzędowi skarbowemu i podatnikowi) rocznej informacji PIT-11" - dodano.

 Do końca tego roku obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem hipotecznym. Jednocześnie resort już przygotował projekt zmiany tego rozporządzenia, który wydłuża zaniechanie poboru podatku do końca 2024 roku. 

Jak wcześniej informował MF, zaniechanie poboru podatku w praktyce oznacza dla podatników zwolnienie od podatku umorzonych przez banki kwot spłat wierzytelności z tytułu kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe lub wobec których zastosowano ujemne oprocentowanie kredytu.

Zaniechanie poboru podatku ma, według resortu, zachęcić zarówno banki, jak i kredytobiorców do zawierania ugód mających na celu restrukturyzację kredytów frankowych.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze