Czy zmieniać pracę przed emeryturą?

2010-05-31 4:00

Mimo że współczesny rynek pracy jest znacznie bardziej dynamiczny niż kilka dekad temu, w pewnym wieku bardziej zależy nam na stabilizacji zawodowej niż zmianie posady. Są jednak sytuacje, kiedy zmiana pracy wydaje nam się konieczna. Przed podjęciem tak trudnej decyzji, warto się jednak kilka razy zastanowić - oszacować, czy przyniesie ona więcej strat, czy korzyści

Na pewno nie powinniśmy się decydować na taki krok, gdy nie mamy umówionej kolejnej posady. Dobrze jest też wcześniej ustalić z przyszłym pracodawcą warunki zatrudnienia (najlepiej na piśmie!). Chodzi tu głównie o rodzaj umowy - w przypadku zmiany pracy po "50", powinieneś rozważać tylko umowy na stałe. To może okazać się trudne. Obecnie dla pracodawcy bardziej opłacalne jest bowiem zatrudnienie na umowy czasowe, na zlecenie lub dzieło.

Zabezpiecz swoją pozycję

Mimo że skutki kryzysu są coraz mniej odczuwalne, sytuacja na rynku pracy nadal jest niepewna. Zmieniając pracę, musisz liczyć się z tym, że dziś jest, jutro może jej nie być. Zanim więc przejdziesz do nowej pracy, postaraj się zdobyć jak najwięcej gwarancji. Przede wszystkim ustal dokładnie zasady współpracy z przyszłym pracodawcą. Zmiana pracy w ciemno to najgorszy krok, jaki możesz wykonać. Nie powinieneś też się godzić na pracę na umowę-zlecenie czy o dzieło. To dobre dla ludzi młodych, którzy zaczynają dopiero karierę lub dla tych, dla których ta forma zatrudnienia jest dodatkową pracą. W twoim przypadku może być ona nieopłacalna. Przede wszystkim dlatego, że nie wlicza się do czasu pracy.

Licz się z konsekwencjami

Jeśli zdecydujesz się na umowę czasową, musisz pamiętać, że tracisz wiele uprawnień, np. okres ochronny przed emeryturą. Normalnie, pracując na etacie, nie możesz być zwolniony na cztery lata przed odejściem na emeryturę. Ochronie tej podlegają tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę długoterminową albo na czas nieokreślony. Poza tym w przypadku umowy czasowej okres wypowiedzenia jest bardzo krótki, bo trwa tylko dwa tygodnie.

A może zmienić warunki?

Prowadź sobie analizę zysków i strat wynikającą ze zmiany pracy. Jeśli choć jeden argument przeważy szalę przeciwko tej decyzji, lepiej nie ryzykować. Jeśli chciałbyś coś zmienić w swojej pracy - np. więcej zarabiać, zmniejszyć wymiar godzin czy wykonywać coś bardziej rozwojowego, spróbuj porozmawiać o tym ze swoim szefem. Może uda się wam osiągnąć porozumienie. W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi i jest szansa, że twój szef spełni twoje oczekiwania. Szczególnie gdy jesteś wieloletnim i zasłużonym pracownikiem. Pamiętaj, że twoje odejście może okazać się także problemem dla pracodawcy. W dzisiejszych czasach o solidnego pracownika może być trudno.

Zmieniasz środowisko

To, z kim pracujemy, ma bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób wykonujemy swoje obowiązki. Czasem niepoprawne stosunki z szefem czy z innymi współpracownikami mogą popsuć nam nie tylko dobry humor, ale też mieć wpływ na jakość wykonywanej przez nas pracy. Przychodząc na nowe miejsce zatrudnienia, będziesz potrzebować czasu na zaaklimatyzowanie się. Nie masz też gwarancji, że nowe otoczenie będzie ci odpowiadać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze