Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów wcześniej? Minister Adam Niedzielski zdradził możliwą datę startu programu

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Nowe przepisy

Darmowe leki dla dzieci i seniorów? Rząd pracuje nad tym

2023-06-08 17:14

Już w piątek 9 czerwca 2023 roku rząd ma zająć się się projektem o bezpłatnych lekach dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, którzy ukończyli 65 lat. Na to wskazuje harmonogram posiedzenia Rady Ministrów zamieszczony na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od kiedy można spodziewać się wejścia w życie tych regulacji.

Darmowe leki dla dzieci i emerytów

Bezpłatne wybrane leki dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat wprowadzono już we wrześniu 2016 roku. Zaś w połowie maja 2023 prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” zapowiedział, że wprowadzone zostaną bezpłatne leki również dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Okazuje się, że jest duże prawdopodobieństwa, iż taki zamysł szybko zostanie zrealizowany. W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu informację na temat projektu w tej sprawie zamieszczono 1 czerwca.

Regulacja ma na celu rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Po zmianach przepisów uprawnienie to będzie przysługiwało świadczeniobiorcom do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65 lat. W przypadku osób po ukończeniu 65. roku życia zapotrzebowanie na leki, wynikające z naturalnych procesów starzenia się, jest – jak wskazano - zdecydowanie większe niż w przypadku pozostałych grup świadczeniobiorców.

Podkreśla się, że osoby po 65. roku życia zasadniczo zakończyły już aktywność zawodową, więc związane z leczeniem wydatki stanowią poważne obciążenie dla ich domowego budżetu. Podobnie jest, jak stwierdzono, w przypadku osób niepełnoletnich pozostających na utrzymaniu swych opiekunów faktycznych albo przedstawicieli ustawowych, co również powoduje duży poziom obciążenia finansowego.

Kiedy leki za darmo dla seniorów i dzieci?

Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister zdrowia będzie ogłaszał w obwieszeniu. Jeśli prace nad ustawą pójdą zgodnie z planem, to nowe regulacje mogą obowiązywać od września 2023 roku.

Sonda
Czy 800 plus oraz darmowe leki i przejazdy autostradą sprawią, że PiS wygra wybory?
Pieniądze to nie wszystko - Jadwiga Emilewicz
Najnowsze