Recepta wypisana pacjentowi docelowo ma widnieć w elektronicznym systemie recept. Jeżeli lekarz wprowadzi dane o przepisanym leku do systemu, szczegóły na ten temat staną się dostępne dla Narodowego Funduszu Zdrowia czy apteki. Pacjent będzie mógł jednak poprosić o wydruk informacyjny, który oprócz nazwy leku będzie zawierał dane dotyczące dawkowania.
Polecamy: Pierwsze recepty w SMS-ach już działają! Do wykupienia leku wystarczy smartfon
Pierwsze e-recepty wypisali jeszcze w lutym lekarze z Siedlec i Skierniewic. Wszystko za sprawą pilotażowego programu, który uruchomiono właśnie w tych miastach. Ministerstwo Zdrowia chce, aby w 2018 r. wszystkie apteki zaczęły honorować e-recepty. Jednak dopiero od 1 stycznia 2020 r. gabinety medyczne będą miały obowiązek wystawiać e-recepty.
Zobacz: Cena tego leku wzrastała siedmiokrotnie. Teraz preparat będzie za darmo
Elektroniczne recepty rozwiążą wiele problemów, z którymi borykają się chorzy i ich bliscy. Zniknie kłopot z odczytaniem pisma lekarza, jedną receptę będzie można zrealizować w kilku aptekach, jeżeli zostanie na niej wypisanych więcej leków, a pacjenci przestaną martwić się o to, czy zaprali receptę z domu. Historię wypisanych recept przejrzymy online lub upoważnimy do tego najbliższych. To duże udogodnienie dla osób, które opiekują się seniorami.
Oprac. na podst. tvn24bis.pl