Brak testów fizycznych i testu wiedzy dla kandydatów do Policji i Straży Granicznej? Tak, ale tylko dla wybranej grupy
Nowe przepisy dotyczące służby w Policji i Straży Granicznej mają zmniejszyć liczbę wakatów. We wtorek 2 października w Sejmie przegłosowano ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. 410 posłów zagłosowało za ustawą, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.
Ustawa ma ułatwić ścieżkę dołączenia do Policji i Straży Granicznej absolwentom klas mundurowych. Nowelizacja zakłada, że osoby, jeżeli złożą podanie o przyjęcie przed upływem trzech lat szkoły o profilu mundurowych (liceum, lub technikum) będą objęte innym postępowaniem kwalifikacyjnym.
Tacy kandydaci nie będą musieli przechodzić testu wiedzy, oraz będą zwolnieni z testu sprawności fizycznej, o ile uzyskali pozytywny wynik testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym. Procedura więc nie obniża wymagań, a upraszcza ścieżkę osobom, które kształciły się pod kątem pracy w służbach mundurowych.
Łatwiejszy powrót do pracy w mundurówce
W ustawie założono również inną ścieżkę postępowania kwalifikacyjnego dla byłych funkcjonariuszy policji lub straży granicznej z uwagi na ich dotychczasowe doświadczenie i nabyte kwalifikacje.
Kandydaci, którzy mają co najmniej stopień w korpusie oficerów młodszych policji nie będą objęci cenzusem związanego z pozostaniem poza służbą, oraz nie będą przechodzili testu sprawności fizycznej.
Celem nowelizacji jest zwiększenie liczby przyjęć do służby. Według MSWiA liczba wakatów w policji w marcu 2024 r. wynosiła blisko 16,3 tys.; z kolei liczba stanowisk nieobsadzonych w straży granicznej to ponad 2,1 tys. wakatów.
Polecany artykuł: