Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

i

Autor: Pexels Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Komu przysługuje?

2021-05-07 11:52

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 23 maja 2021 r. Komu przysługuje? Pandemia koronawirusa trwa. Ale w związku z tym, że w ostatnich dniach nowych zachorowań jest mniej niż 10 tys., to rząd wdraża plan odmrażania gospodarki. Na liście poluzowań znalazły się także szkoły. Ale nie wszystkie dzieci przystępują od razu do nauki stacjonarnej. Wciąż zdarzają się też sytuacje, kiedy to trzeba zamykać przedszkole lub szkołę ze względu na pojawienie się tam chorych na COVID-19. W związku z tym, że pandemia wciąż trwa, dzieci tak naprawdę nie wracają jeszcze w pełni do standardowej nauki stacjonarnej, więc przedłużone zostały dodatkowe zasiłki opiekuńcze.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony o kolejne dwa tygodnie, czyli do 23 maja. Niewykluczone, że ze względu na sytuację epidemiczną ponownie termin ten będzie przedłużany. Kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS (ale i zasiłek opiekuńczy z KRUS) wypłacany jest opiekunom dzieci w w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem ze względu na zamknięty lub działający w ograniczonym zakresie żłobek, przedszkole, szkołę, klub dziecięcy z powodu COVID-19, ale i w sytuacji, kiedy to przez COVID-19 dzieckiem nie może opiekować się niania. Choć dzieci do 3 klasy wróciły do szkół, to wciąż ryzyko ograniczenia działalności placówki i powrót do nauki zdalnej istnieje. Zatem rodzice tych dzieci muszą mieć możliwość sprawowania nad nimi opieki w takiej sytuacji. Komu konkretnie przysługuje zasiłek? Co do zasady zasiłek należy się z tego tytułu rodzicom dzieci do 8. roku życia. Przepisy prawne dopuszczają jednak wyższy wiek w przypadku dzieci niepełnosprawnych: do 16 lat - orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat - orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przypominamy, jak i gdzie składa się wnioski o wypłacenie zasiłku. Żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

ZOBACZ: Wracają siłownie i kluby fitness. Zobacz, kiedy otwarcie

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają odpowiednie oświadczenie bezpośrednio w ZUS. Co istotne, dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. 

POLECANE: Luzowanie obostrzeń. Kiedy otwarte restauracje i na jakich zasadach

Gen. Gielerak: Jeszcze nie zakończyliśmy epidemii [Super Raport]
Sonda
Czy rząd powinien przedłużyć termin wypłaty zasiłku opiekuńczego?
Najnowsze