pieniądze/banknoty

i

Autor: Materiały prasowe

Domowy budżet. Wydatki pod kontrolą

2022-06-26 18:32

Inflacja i związana z nią drożyzna uderzają dzisiaj najsilniej w ludzi zarabiających najmniej, ale i takich, którzy jeszcze niedawno zaliczali się do tzw. klasy średniej. Wszystkim jest ciężko, bo to co zarabiają jest dzisiaj warte o wiele mniej niż jeszcze wczoraj. A wydatki rujnują domowy budżet. Jak nad nimi zapanować?

Ludzie, którzy kiedyś kupując cokolwiek nie patrzyli na cenę, najczęściej z przyzwyczajenia nadal na nią nie zerkają. Kupują automatycznie wszystko, co wydaje się im potrzebne. Ale przy kasie nieruchomieją z powodu kwoty, jaką przychodzi im zapłacić za parę drobiazgów. Najczęstszą reakcją jest podzielenie się z kasjerką smutną refleksją, że kupili tak niewiele, że to jest właściwie nic, a zapłacić muszą jak za zboże.

Co, kiedy i za ile

Niestety, po robieniu zwykłych niezbędnych sprawunków spożywczych, z konta znikają zaskakująco wysokie sumy, a pensja nie wystarcza na cały miesiąc – kończy się w połowie miesiąca i wtedy jest dramat. Pieniądze na życie trzeba od kogoś pożyczyć, a pożyczone oddać.

Aby nauczyć się oszczędnie gospodarować swoimi finansami, musimy posiąść wiedzę, polegającą na orientowaniu się co kupujemy,  jak często oraz ile za to płacimy. Tego się najczęściej nie pamięta.

Miesięczny budżet

Budżet, o który trzeba dbać powstrzymuje przed niepotrzebnym wyrzucaniem pieniędzy.

W skonstruowaniu domowego budżetu może pomóc strona internetowa banku, z którego korzystamy. Na niej w zakładce „historia” mamy wszystkie nasze zakupy i kwoty, które za nie zapłaciliśmy – niezbyt dokładnie opisane są same nabytki, ale stanowczo wystarczy to do zrobienia na tej podstawie domowego budżetu.

Zorientowawszy się na co wydajemy zarobione pieniądze i jak często to robimy, można skonstruować na papierze budżet, który nie tylko będzie nas powstrzymywał przed kupowaniem nikomu nie potrzebnych przedmiotów, ale pokazywał na czym możemy oszczędzić, w sumie kwotę niebagatelną.

Tańczące z Promocjami 21.06.22

Nie możemy zapłacić czynszu niższego niż jesteśmy zobowiązani uiszczać. Czynsz należy do wydatków sztywnych, na które nie mamy wpływu. Ale jest nielicznym wyjątkiem od reguły, że na kwoty wydawane na różne rzeczy możemy wpływać. Możemy je obniżać.

Wzór budżetu domowego

Poniżej zamieszczamy wzór budżetu domowego pasujący do wydatków w większości domów. Nim przystąpimy do tworzenia domowego budżetu i planu wydatków, najpierw zorientujmy się na podstawie historii operacji na stronie banku, ile wydawaliśmy dotąd miesięcznie na podstawowe potrzeby: opłaty, jedzenie, ubrania, drogeria.

 • Kwota (pensja lub więcej niż jedna pensja rozliczane wspólnie), za którą mamy bez stresu przeżyć miesiąc
 • Wydatki sztywne, na które nie mamy wpływu (czynsz, zapłata za wynajem, za dzierżawę wieczystą, prenumerata, spłacane raty itp.).
 • Opłaty (za gaz, światło, ogrzewanie, wodę itp.).
 • Jedzenie (w tym słodycze, gumy do żucia, napoje, lody, jedzenie zamówione do domu, restauracja itp.).
 • Ubrania (w tym buty i dodatki do ubrań oraz spinki i gumki do włosów, spinki do mankietów itp.).
 • Używki (alkohol, papierosy itp.).
 • Rozrywka (kino, teatr, koncert, kabaret, ale i zabawki, gry itp.).
 • Naprawy (hydraulik, gazownik, elektryk itp.)
 • Do czytania (książki, gazety, magazyny itp.)
 • Drogeria (wszelkie środki czystości dla domu i jego mieszkańców (proszek do szorowania, środki do prania, płyn do mycia naczyń, żel pod prysznic, mydło, odświeżacze powietrza, perfumy i wody toaletowe, kosmetyki do twarzy i ciała, lakiery do paznokci, szczotka do włosów, grzebień itp.).
 • Dom i wnętrze (akcesoria kuchenne, ozdoby, meble, klamki, uchwyty do szafek, spinacze do prania, zasłony, sztućce, narzędzia, doniczki, dywany itp.).
 • Odpoczynek (wycieczki, wczasy, pobyty w ośrodkach turystycznych).                                               
 • Inne (prezenty okolicznościowe, kwiaty, mandaty, bilety komunikacyjne itp.).
 • Samochód (benzyna, naprawy, myjnia, olej itp. (bez płynów do mycia szyb, bo one są w „drogerii”).
 • Uroda (kosmetyczka, dietetyk, trener, aerobik, fryzjer itp.).

Zobacz GALERIĘ: Dodatki osłonowe za prąd i gaz - co należy wiedzieć

Najnowsze