fryzjer/smartfon

i

Autor: materiały prasowe

Dostałeś SMS-a z InPost? Uważaj, to może by oszustwo

2020-06-03 9:50

Epidemia koronawirusa sprawiła, że zdecydowana większość naszych codziennych obowiązków przeniosła się ze świata realnego do wirtualnego. Przez internet robimy zakupy, załatwiamy sprawy bankowe i urzędowe. Niestety, okres wzmożonego ruchu w sieci to także czas intensywnej aktywności cyberprzestępców, którzy wykorzystując naszą niewiedzą podszywają się pod znane instytucje i firmy. Tym razem oszuści na celownik wzięli popularny serwis aukcyjny Allegro.

Jednym z bardziej popularnych oszustw internetowych jest podszywanie się pod znane firmy i instytucje, rzekomo w ich imieniu, wysyłanie SMS-ów czy maili. Taka wiadomość najczęściej zawiera link, w który ofiara ma kliknąć, a następnie podać swoje dane osobowe. Pamiętajmy, aby nigdy nie robić tego na niesprawdzonych stronach. Banki i urzędy również cały czas przestrzegają, że nie wysyłają do swoich klientów wiadomości z odnośnikami do podawania danych osobowych. Ostatnio cyberprzestępcy podszywają się pod InPost i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności pobrania aplikacji w celu otrzymania kodu odbioru. Po kliknięciu w podany przez oszustów pobierzemy na swoje urządzenie złośliwe oprogramowanie, które może spowodować utratę kontroli między innymi nad kontem bankowym.

Czytaj również: Im kryzys nie straszny. Rekordowa aukcja. Obraz Matejki sprzedany za grube miliony

- Kod odbioru otrzymasz po pobraniu naszej nowej aplikacji https://APPINP0ST.COM – brzmi wiadomość wysyłana przez oszustów. SMS jest podpisana jest jako "Wazne", a w nazwie InPost zamiast litery "O" oszuści wpisali "0". Często oszuści w swoich wiadomościach nie używają polskich liter i popełniają proste błędy ortograficzne.

Sprawdź także: Listy polecone wysyłane na kilka adresów trafią do jednej skrzynki? Nowe rozwiązanie Poczty Polskiej

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Dlaczego wybieracie targ, a nie centrum handlowe? SONDA
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze