Pensja Janusza Filipiaka

i

Autor: Andrzej Iwańczuk/Reporter, Shutterstock Pensja Janusza Filipiaka

Wynagrodzenia

Dramat polskiego milionera! Obniżyli pensję Janusza Filipiaka, prezesa Comarchu

2023-05-22 1:22

Założyciel i prezes Comarchu, prof. Janusz Filipiak, jakiś czas temu zapowiedział ograniczenie wydatków i "zaciskanie pasa" w swojej firmie. Okazuje się, że ta taktyka dotknęła również jego. Dotychczasowe wynagrodzenie prezesa zmniejszyło się o połowę. Ile zarobił w ostatnich latach?

Pensja Janusza Filipiaka zmniejszona o połowę. Ile zarobił milioner?

Janusz Filipiak jest jednym z najlepiej wynagradzanych prezesów spółek notowanych na GPW. Inflacja i panujący kryzys gospodarczy dotknęły jednak nawet milionerów a wynagrodzenie prezesa Comarchu uległo znacznemu zmniejszeniu. Jak wskazuje Puls Biznesu, w 2022 roku Janusz Filipiak zarobił o połowę mniej niż w 2021 roku.

Jego pensja za miniony rok opiewała na 11,1 mln zł. To aż o 56,3 proc. mniej niż w 2021 roku kiedy to prof. Janusz Filipiak zarobił prawie 25,4 mln zł. Wówczas przychody spółki Comarch wynosiły ponad 1,5 mld zł.

Prezes Comarchu o końcu podwyżek dla pracowników

W jednym z ostatnich wywiadów udzielonych PAP Biznes Janusz Filipiak zapowiedział koniec podwyżek dla pracowników Comarchu. "Dzisiaj największym wyzwaniem w branży jest presja płacowa. Moim problemem jest, że każdą taką wypowiedź czytają pracownicy, ale nie damy rady dalej zwiększać budżetu płacowego. Pracownicy muszą to zrozumieć" - powiedział Janusz Filipiak cytowany przez PAP Biznes.

"To nie jest tak, że mamy kłopot z przychodami, ponieważ te rosną, ale presja płacowa jest tak duża, że nie możemy jej sprostać, a budżet nie jest z gumy. Nie mówię o płacach pojedynczych pracowników, tylko o budżecie płacowym w całej Grupie Comarch. I to nam się udało zahamować, ale nie w taki sposób jak Amazon czy Cisco, czy inne korporacje amerykańskie, które zwolniły łącznie 100 tys. ludzi, tylko działając punktowo" - powiedział w rozmowie z PAP Biznes.

Sonda
Chciałbyś być milionerem?
Pieniądze to nie wszystko Rafał Dutkiewicz
Najnowsze