porodówka

i

Autor: pixabay.com W marcu w Lesznie znów urodziło się więcej chłopców niż dziewczynek

Zabraknie pieniędzy na emerytury? Katastrofalne dane demograficzne

2021-11-02 18:34

Najnowsze dane GUS nie pozostawiają złudzeń. Suma zgonów za 12 miesięcy sięgnęła 538,6 tys., podczas gdy w tym samym czasie zanotowano zaledwie 334,6 tys. urodzeń. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, nie będzie miał kto pracować na nasze emerytury, bo liczba osób odchodzących z rynku pracy będzie znacząco przewyższać liczbę osób, które będą rozpoczynać karierę zawodową.

Z danych Instytutu Emerytalnego wynika, że w perspektywie 2038 roku z polskiego rynku pracy na skutek starzenia się społeczeństwa zniknie około 2,3 mln osób.

Czytaj także: Emerycie! Sprawdź, czy dostałeś 14. emeryturę

Jak czytamy w analizie przygotowanej przez Instytut, to od tej grupy zależeć będzie tempo rozwoju gospodarki oraz bezpieczeństwo socjalne osób w wieku przedprodukcyjnym oraz osób w wieku po zakończeniu aktywności zawodowej.

Oznacza to spadek liczby osób płacących składki przy jednoczesnym wydłużaniu się  przeciętnego dalszego okresu pobierania emerytury. Jeśli będzie przybywać emerytów w szybszym tempie niż osób pracujących, może się okazać, że w przyszłości zabraknie pieniędzy na wypłaty emerytur. Jak podaje GUS, do 2030 r. liczba osób w wieku emerytalnym ma wzrosnąć do 9,8 mln, ale największego skoku można się spodziewać w latach 40., kiedy to 12,4 mln seniorów będzie miało prawo do emerytury.

Główną konsekwencją zapaści demograficznej, zdaniem ekspertów będzie niska stopa zastąpienia co oznacza, że o ile w tej chwili przechodząc na emeryturę otrzymamy około 55 proc.  ostatniej pensji, to  w 2050 roku może to być tylko 25-30 proc. Jak wyliczają eksperci  rocznie państwo dopłaca do emerytur około 40-50 mld zł. Przy takiej liczbie urodzeń i zgonów oraz przy  jednoczesnym wydłużającym się życiu na emeryturze, państwo będzie musiało albo podnieść podatki, albo zwiększać zadłużenie.  

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?
Sonda
Ile masz bądź planujesz mieć dzieci?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze