Emeryci na Podkarpaciu są NAJBIEDNIEJSI. Ile pieniędzy otrzymują? Zobacz najnowsze dane

i

Autor: Chronomarchie /Pixabay.com Emeryci na Podkarpaciu są NAJBIEDNIEJSI. Ile pieniędzy otrzymują? Zobacz najnowsze dane

Dramatycznie niskie emerytury w styczniu. Emeryci są wściekli i szykują pozew

2022-01-04 15:44

Polski Ład uderza po kieszeni emerytów? Wszystko wskazuje na to, że faktycznie jest spora grupa emerytów, którzy na Polskim Ładzie tracą. Okazuje się, że jeszcze przed 1 stycznia 2022, kiedy to Nowy ład miał wejść w życie, ZUS wypłacił pierwsze emerytury już z uwzględnieniem zmian podatkowych. Okazało się, że nawet dla 10 proc. emerytów zmiany te są niekorzystne. Co w takiej sytuacji mają zrobić? Czy pozostaje im tylko usiąść i płakać? Są na to sposoby.

Polski Ład a emerytura

Polski Ład wszedł w życie. Miała to być rewolucja podatkowa, na której zyska wiele osób. Tymczasem okazuje się, że jest grupa emerytów, która na nowych zasadach podatkowych z Polskiego Ładu po prostu traci. Co ciekawe, są seniorzy, którzy już dostali emerytury mniejsze niż dotychczas. I czują się oszukani przez państwo. Kogo dokładnie to dotyczy? To około 10 proc. emerytów, którzy pobierają najwyższe świadczenia, ci którzy mają je niższe - do 2,5 tys. zł, na zmianach mają zyskać. Grupa poszkodowanych teoretycznie nie jest duża, ale jest. Co te osoby mogą teraz zrobić? Czy pozostaje im tylko siedzieć i płakać? Okazuje się, że nie. Warto powalczyć o swoje i próbować odzyskać zabraną kwotę. W pierwszej kolejności należy zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy na piśmie zakwestionować wysokość wypłaconej kwoty. Następnie ZUS jako płatnik powinien odpowiedzieć, że zgodnie z przepisami stosuje taką stawkę podatku. Kolejnym krokiem jest skierowane sprawy do  sądu pracy i ubezpieczeń społecznych jako błędne ustalenie wysokości świadczenia. Można też pójść dalej i zwrócić się o pomoc do instytucji unijnych, np. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.  W Polsce wsparciem dla obywateli w takiej sytuacji powinien być też Rzecznik Praw Obywatelskich. I to do niego należy zwrócić się o stwierdzenie naruszenia praw obywatelskich i po prostu o pomoc.

Tańczące z promocjami 03.01.2022
Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze