Zmiany w opodatkowaniu dotyczą napojów, które zawierają ponad 20 proc. soku owocowego. Według Konfederacji Lewiatan klienci będą kupować mniej napojów wysokiej jakości, a zwiększy się konsumpcja napojów gazowanych. Ostatecznie na rynku może pojawić się więcej napojów niskiej jakości, a zapotrzebowanie przemysłu na owoce spadnie.
- Spadnie jakość oferowanych na polskim rynku napojów poprzez zmniejszenie zawartości soku do poziomu porównywalnego ze średnią europejską (a więc o ok. 50%), a tym samym eliminację z tych produktów cennych składników spożywczych (błonnik, naturalne witaminy i minerały). Nieopłacalna stanie się także produkcja tradycyjnych i cennych żywieniowo produktów, takich jak nektar z czarnych porzeczek, z którego to owocu, z uwagi na wysoką kwasowość, nie można wyprodukować soku 100% bez dodatku cukru - pisze w oświadczeniu konfederacja.
Zmian boją się także sadownicy. Jak pisze Money.pl, wyższy podatek oznacza mniejszą konkurencyjność soków. Dodatkowo, cytowani sadownicy wskazują, że zmniejszenie VAT na owoce cytrusowe z 8 proc. do 5 proc. zmniejszy zainteresowanie krajowymi owocami.