czyste powietrze

i

Autor: Shutterstock

Czyste powietrze

Duże zmiany w "Czystym powietrzu". Dofinansowanie tylko na pompy ciepła z listy

2024-05-15 15:26

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Od 14 czerwca 2024 roku dofinansowanie dostaniemy tylko na pompy ciepła, które znalazły się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Lista ma docelowo zawierać tylko urządzenia, których parametry zostały wcześniej potwierdzone w kraju UE lub EFTA.

Zmiany w dofinansowaniu pomp ciepła

- Od 14 czerwca wprowadzamy obowiązek dofinansowania tylko tych pomp ciepła, które znajdą się na liście ZUM (zielonych urządzeń i materiałów - PAP) prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska. IOŚ będzie weryfikował, jakie produkty znajdą się na tej liście. To pompy, które przejdą badania i otrzymają certyfikaty w akredytowanym laboratorium. W Europie są 22 takie jednostki - mówił wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta

Jak podaje wiceminister na liście do końca roku znajdą się również pompy ciepła, które są oznakowane europejskim znakiem jakości:  EHPA, Keymark lub Eurovent. Przez ten czas podmioty, które wprowadziły je na rynek będą musiały dostarczyć certyfikat wystawiony przez akredytowane laboratorium, w przeciwnym razie urządzenie zostanie skreślone z listy ZUM.

Od 14 czerwca obowiązek audytu energetycznego budynku na koszt NFOŚiGW

- Również od 14 czerwca beneficjenci programu "Czyste Powietrze", będą mieli obowiązek przeprowadzenia przed zakupem i instalacją pompy ciepła audytu energetycznego budynku. Będzie on finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - zaznaczył Bolesta.

Bolesta podkreślał, że do tej pory klienci często kupowali pompy ciepła w wyniku działań marketingowych niektórych firm i tym samym instalowali urządzenia nieodpowiednie dla danego budynku. 

Ministerstwo klimatu zapowiedziało również współpracę z  Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który ma prowadzić kontrolę sprawdzając czy urządzenia wpisane na listę ZUM spełniają wymogi. Obecnie na liście są 73 pompy ciepła (według stanu na 13 maja), ale ta liczba ma wzrastać.

EKG 2024 Bartosz Chojnocki

QUIZ PRL. Bajki, książki i wiersze z dzieciństwa

Pytanie 1 z 15
Która z bajkowych postaci w drodze do babci została połknięta przez wilka?
QUIZ PRL. Bajki, książki i wiersze z dzieciństwa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze