Dyplomatyczne Otwarcie Roku Krajowej Izby Gospodarczej

2020-01-16 19:42

Krajowa Izba Gospodarcza rozpoczęła nowy rok uroczystym spotkaniem dyplomacji, biznesu, polityki. Dyplomatyczne Otwarcie Roku odbyło się 16 stycznia w Centrum Olimpijskim w Warszawie i stało się okazją do dyskusji na temat pozycji polskiego biznesu na arenie międzynarodowej oraz szans, jakie zagranicznym podmiotom daje współpraca z naszymi przedsiębiorcami.

W warszawskim Centrum Olimpijskim spotkało się kilkaset osób związanych z korpusem dyplomatycznym, administracją publiczną, samorządem oraz biznesem. Poza podsumowaniem minionego roku, była to okazja do określenia perspektyw na przyszłość oraz warunków ekspansji polskich firm za granicą.

Co to jest KIG?

- Największym wrogiem rozwoju gospodarczego są zdarzenia na światowych rynkach - podkreślił Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Niestety, zdaniem specjalistów rozpoczynający się rok nie będzie dla światowej gospodarki tak przychylny jak miniony. Jednak wciąż wiele zależy od prężnie działających przedsiębiorców. - Analizy banku światowego pokazują wzrost gospodarczy na poziomie 3,6 proc. W stosunku do niektórych państw te oczekiwania są obniżane. Ale nie wobec Polski. To dzięki naszym przedsiębiorcom możemy mówić o wzroście gospodarczym - powiedziała obecna na uroczystości Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Jakie wyzwania czekają przed polskimi przedsiębiorcami i naszą gospodarką w 2020 roku? Zdaniem Krzysztofa Mazura, wiceministra rozwoju to: polityka klimatyczna, rosnący protekcjonizm, aktywność polskich firm na rynkach zagranicznych.

Złote Laury rozdane

Dyplomatyczne Otwarcie Roku to przede wszystkim próba ustalenia miejsca Polski w obszarze międzynarodowej współpracy gospodarczej i handlowej. Dla przedstawicieli krajowych i zagranicznych instytucji, ministerstw oraz samorządów gospodarczych coroczna impreza to okazja do przedstawienia planów związanych z międzynarodową współpracą gospodarczą. Organizatorzy przekonują, że dzięki dobrej współpracy Krajowej Izby Gospodarczej z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce oraz działającym z zagranicą, a także ministerstwami, organizacjami gospodarczymi oraz stowarzyszeniami możliwa jest efektywna pomoc polskim firmom na międzynarodowych rynkach.

Goście zza granicy mieli okazję przekonać się, jakie korzyści zapewni im współpraca z miejscowym biznesem. Dla rodzimych przedsiębiorców z kolei była to okazja na poznanie możliwości dla ich rozwoju, które zapewnia współpraca z placówkami dyplomatycznymi. Przedsiębiorcy mogli bezpośrednio dowiedzieć się, na jakie wsparcie mogą liczyć ze strony Krajowej Izby Gospodarczej. Warto zaznaczyć, że KIG w tym roku obchodzi swoje 30-lecie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze